Uhlí na Karvinsku se bude těžit ještě minimálně do konce roku 2023, s velkou pravděpodobností ale dokonce o dva roky déle. O prodloužení možnosti dolování rozhodlo ministerstvo financí a informoval o něm Zbyněk Stanjura. Původně se přitom počítalo, že letos těžba v dolech skončí.
Důvodem ke změně plánu je výrazný růst cen energií a tím pádem také poptávka po uhlí. Ceny surovin na trzích se zvedly, a to umožňuje práci v dolech i nadále. Ke změně se kladně vyjádřil například hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Těžební společnost OKD chce mít v roce 2023 minimálně 10 porubů aktivních, celková produkce by příští rok mohla dosáhnout 1,3 milionu tun černého uhlí. Firma je v České republice jedinou společností těžící černé uhlí. Těžbu měla ukončit, protože se finančně nevyplácela.
Zásoby v milionech tun
„OKD má dostatek energetického i koksovatelného uhlí pro klíčové tuzemské odběratele a bude tak pokračovat v těžbě černého uhlí až do konce roku 2023. Společnost má v tuto chvíli uzavřené smlouvy na energetické uhlí s klíčovými zákazníky do 30. 6. 2023,“ informuje tisková zpráva na webu společnosti.
Podle předsedy představenstva OKD Romana Sikory existují nyní na Karvinsku obrovské zásoby uhlí, které je možné prací získat. Z jeho slov vyplývá, že se může jednat až o 140 milionů tun. Případné otevření nových porubů by podle odhadů vyšlo na stovky milionů korun.
OKD je nicméně ochotno tuto investici podstoupit, pokud se ukáže, že se těžba i následně vyplatí. Prozatím se jedná pouze o úvahy, není ani jasné, zda bude společnost pokračovat i po příštím roce. Její zástupci ale vidí situaci velmi nadějně.
„Ekologie musí jít teď trochu stranou, protože skutečně hrozí, že v zimě nebude čím topit. Postupné obnovování provozu uhelných elektráren sledujeme v celé Evropě. Obnovení těžby a spalování uhlí by ale mělo být jenom dočasné řešení, než se dobuduje potřebná infrastruktura pro dodávky energetických surovin z jiných oblastí,“ uvedl analytik Boris Tomčiak.
Dostatek uhlí pro dvě topné sezóny
„Rozhodnutí o prodloužení těžby vychází ze tří důležitých skutečností. Zaprvé ze snahy vlády a ministerstva financí zajistit dostatek uhlí minimálně pro dvě následující topné sezóny, zadruhé z obrovské poptávky tuzemských zákazníků, kterou vyvolaly výpadky dodávek černého uhlí z východu kvůli ruské agresi na Ukrajině,“ řekl k rozhodnutí ministr financí Zbyněk Stanjura.
Jako třetí důvod udává dostatečně vysoké ceny černého uhlí na světových trzích, které udržují OKD v zisku. „Vzhledem k současné velmi nejisté situaci v celém energetickém sektoru zároveň vedeme s klíčovými zákazníky OKD i debatu o možné těžbě až do roku 2025, tady ale ještě finální rozhodnutí nepadlo,“ dodal.
V současné době má společnost aktivních 19 porubů. V příštím roce by měla podle předpokladů vyprodukovat 1,3 milionu tun černého uhlí. Jeho produkce bohužel do roku 1990 v České republice nepřetržitě klesá. Rapidně se snižuje i počet zemí, které se tomuto odvětví věnují.
Zdroj: OKD, Ministerstvo financí, Česká televize, iDNES
Autor: Šárka Cvrkalová