Rok doma přinesl mnoha lidem psychické poruchy, nespavost nebo obavu o ztrátu zaměstnání. Fyzické dopady jsou viditelné hlavně u dětí. Nedostatek pohybu u některých znamená i čtyřicet kilo nahoře.
Pandemie koronaviru měla a stále má do jisté míry dopad na každého z nás. Děti toto náročné období přečkávaly zejména doma. Maminky kromě práce z domova vyvářely a děti jen seděly u počítačů, tabletů a televizí.
Sociální kontakt s přáteli nahradily videohovory, školu nahradila online výuka. Zájmové i sportovní kroužky dostaly červenou. Děti tak i po konci vyučování trávily čas s přilepenýma očima k obrazovce.
Pro Český rozhlas informaci potvrdil i obezitolog Jan Boženský z Vítkovické nemocnice v Ostravě. A jak sám říká: „Dostat děti zpátky do kondice bude tentokrát mnohem těžší než dřív.“
Obezita u dětí stále narůstá, pandemie ji jen podpořila
Primář dětského oddělení Boženský přiznal, že se setkal s dětmi, které za pandemii přibraly deset, dvacet, třicet ale i čtyřicet kilogramů.
Narůstající obezita u dětí byla problémem už před pandemií. Situace se ale nyní ještě zhoršila. „Změna životního stylu se na nich odrazí nejen v tomto roce, ale mám obavu, že hlavně u těch menších dětí si to ponesou i další léta,“ říká Boženský.
K obezitě se navíc váže cukrovka a vysoký tlak, se kterým se děti s těžkou formou obezity potýkají také.
U dětí je základ vynechat sladké nápoje a dodržet frekvenci jídla
S problémem se do Vítkovické nemocnice vydala také paní Kateřina s dcerou Terezou. Dvanáctiletá Tereza zvládla přes rok nabrat deset kilogramů. Může za to absence nejen sportovních kroužků, ale pohybu vůbec.
Pro úspěšné sražení váhy u dětí stačí dle Boženského dodržovat několik jednoduchých tipů. „Úplné omezení sladkých nápojů. Druhým pilířem je frekvence jídla – pět až šest porcí rozdělených do celého dne. U velkých dětí 400 gramů zeleniny každý den. Bez diskuse. A pak si dáte pryč ze stravy kečupy, oříšky, majonézy. To většinou stačí. A když si k tomu přidáte pohyb – těch deset tisíc kroků, tak vám garantuji, že zhubnete,“ zakončuje své rady poskytnuté pro rozhovor s Českým rozhlasem.
Autor: Alžběta Kubátová