Senátor Pavel Fischer oznámil své rozhodnutí kandidovat na prezidenta. Bude se tak jednat již o jeho druhou kandidaturu. Před pěti lety skončil v prezidentských volbách na třetím místě.
„Volba prezidenta pro mě není marketing, to je politikum a je to politikum jako hrom. A když se dívám na to, co nabízejí někteří z těch, kteří mají v úmyslu kandidovat nebo o tom teprve přemýšlejí, tak žádnou politiku nevidím, jen marketing,“ uvedl již dříve v rozhovoru pro iDNES.
Využije podpisy senátorů
„Ano, jsem rozhodnutý kandidovat. Oficiálně plánuji oznámit kandidaturu do konce října,“ uvedl podle téhož serveru Fischer.
Svou kandidaturu potvrdil na svých facebookových stránkách a uvedl, že namísto sbírání podpisů, které by bylo na úkor jeho práce pro stát, zrealizuje kandidaturu formou podpisů od nejméně deseti senátorů. Aktuálně Fischer shání peníze na kampaň.
Z reakcí jeho sledujících vyplývá, že jej v kandidatuře podporují. „Stejně jako při předchozí volbě hlavy státu máte můj hlas, píše jeden z komentujících.“
„Pane Fischere, je čas začít dělat intenzivní kampaň nejen na sociálních sítích, ale především mezi lidmi. Předpoklady být dobrým prezidentem bezesporu máte, jen je nutné je kvalitně odprezentovat,“ radí senátorovi další sledující.
Kandidát se zkušenostmi
Pavel Fischer, který vystudoval francouzštinu a češtinu na Filozofické fakultě Univertity Karlovy, kandidoval již v roce 2018, kdy se ziskem 526 694 hlasů skončil na třetím místě. Společně s dalšími neúspěšnými kandidáty, Jiřím Drahošem a Markem Hilšerem, kandidoval do Senátu, kde uspěl jako senátor za Prahu 12.
Dříve pak působil například jako poradce prezidenta Václava Havla a v letech 2003 až 2010 byl českým velvyslancem ve Francii a v Monaku. Své působení v zahraničí ukončil kvůli nemoci svého syna.
Po návratu do Čech působil jako ředitel organizace STEM či jako ředitel sekce bezpečnostně-multilaterální na ministerstvu zahraničních věcí.
Fischer se netají názorem, že Česko by mělo setrvat v NATO a EU a je také pro zavedení eura. Dle iDNES také souhlasí se zasíláním zbraní na Ukrajinu či s Green Dealem, který má za cíl ukončení těžby uhlí do roku 2033.
Fischer je zastáncem tradičního pojetí rodiny a odmítá manželství pro všechny. „Jsem pro vyrovnání některých práv před státem – možnost dědit, nahlížet do zdravotní dokumentace druhého. Otázkou je, zda pojmy sňatek či manželství nejsou natolik historicky zatížené, že bychom měli volit jiné pojmy. Je třeba vést celospolečenskou diskuzi, která dosud pořádně nezačala,“ uvádí k tématu.
S čím naopak Fischer souhlasí, je zavedení eutanazie. Více o kandidátovi, jeho postojích a názorech, najdete na webových stránkách Pavla Fischera.
Fischer bude mít podporu koalice SPOLU
Koalice SPOLU se dnes na tiskové konferenci v Brně vyjádřila, že do prezidentských voleb nepostaví vlastního kandidáta, ale podpoří některou z již zveřejněných osobností. Marian Jurečka byl v tomto ohledu sdílnější, neboť uvedl, že by požadavky koalice na budoucího prezidenta splňovali právě Pavel Fischer, Petr Pavel či Danuše Nerudová.
„Sledujeme cíl, abychom měli na Hradě hlavu státu, která nás důstojně reprezentuje, má jasnou prozápadní orientaci, je to člověk, který respektuje Ústavu, jejího ducha. Vidím to nebezpečí, které je, aby tam nebyl reprezentant populismu nebo nějakých extrémních pozic. Tomu uzpůsobíme i naši strategii. Vnímáme, že se tu profilují silní kandidáti,“ dodal dále pro iDNES Fiala.
„Doporučení od koalice bych si velmi vážil. Stojím o podporu napříč politickým spektrem,“ reagoval pro Seznam Zprávy Fischer na informaci o tom, že by jej mohla koalice podpořit.
Fischer má dle serveru Aktuálně podporu i mezi senátory STAN. Jeho kandidaturu podepsala například Helena Pešatová.
Zdroj: iDNES, Facebook, Pavel Fischer, Seznam Zprávy, Aktuálně
Autor: Soňa Jiroutová