Petr Pavel je jedním z kandidátů na prezidenta, kteří mají podle průzkumů obecně největší šanci na posun do druhého kola. Generál nyní představil své priority a volební tým, mimo to ale opětovně zkritizoval vládu za to, že pomáhá pomalu a neefektivně.
Petr Pavel prozatím neprozradil, kdo by se stal v případě jeho vítězství kancléřem na Pražském hradě nebo kdo by mu dělal mluvčího. Některá jména, která tvoří jeho tým, ale v médiích uvedl. Paří k nim podle CNN Prima NEWS například bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, ekonom David Marek nebo zakladatel agentury STEM/MARK Jan Hartl.
Jedním z cílů Petra Pavla je konzultovat své kroky s odborníky a ostatními politiky tak, aby nemusel využívat právo veta, píše ČTK. Jen v posledním měsíci totiž Miloš Zeman vetoval dva zákony a kandidátovi na prezidenta se tento postup nelíbí. Mimo to se ale vyjádřil kriticky i k současné vládě.
Pomáhá pomalu a lidem, kteří to nepotřebují
Podle Petra Pavla si v současné situaci, kdy se Česko potýká s energetickou krizí, nevede vláda dobře. Finančně pomáhá prý neefektivně a navíc špatné skupině lidí. Vládě vytkl i to, že zastropování energií z její strany přišlo velmi pozdě, píše iDNES.
„Vláda podniká kroky, které sice jdou správným směrem, ale mnohdy s několikaměsíčním zpožděním. A plošně, nikoliv adresně,“ řekl Pavel pro CNN Prima NEWS. Sám by chtěl v roli prezidenta být aktivní a účastnit se jednání vlády.
„Úloha prezidenta je dle mého aktivní, avšak nezasahující do kompetencí vlády. On se může účastnit jejích jednání, organizovat poradní fóra, kdykoliv se sejít s premiérem nebo ministrem,“ řekl Pavel s tím, že by se prezident neměl omezovat pouze na „případná veta zákonů nebo mediální kritiku“.
Nechci být jako slon v porcelánu
Kandidát na prezidenta také uznal svou chybu, a to ohledně vlastnoručně psaného životopisu z roku 1987. V tom podle iDNES uváděl, jak jeho názor na srpnovou okupaci formovali „přátelé ze Sovětského svazu“.
„Životopis jsem psal jako mladý voják, který politiku a režim bral jako danou věc a nutné zlo… Byla to chyba, kterou už nezměním. Invazi z roku 1968 samozřejmě odsuzuji,“ prohlásil v úterý Pavel. „Chtěl jsem hlavně dělat svou práci, která mě bavila. Do stovek hlášení jsem psal ty stejné fráze, jejichž smyslem bylo jen splnit formální povinnost,“ vysvětlil.
Teď se podle svých slov více než na minulost chce soustředit Pavel na budoucnost. Své další kroky představil i na svém facebooku, kde napsal: „Představuji vám nabídku své služby: Nechovat se zbrkle jako slon v porcelánu, ale od prvního dne využít svých zkušeností, abych pomáhal řešit současný souběh krizí. Rozhodně a v klidu.“
Je vidět, že u voličů má velkou podporu. Komentáře pod příspěvkem jsou vesměs pozitivní a souhlasné. „Konečně! Konečně někdo s hlavou na správném místě. Děkuji, že kvůli tomu podstupujete tohle občasné veřejno-politické pranýřování a útoky. A opět se ukazuje, ze člověk zvyklý jít příkladem a stát v první linii se nenechá jen tak zviklat a je zvyklý automaticky pomáhat tam, kde je potřeba! Děkuji vám,“ napsal jeden ze sledujících.
„Mě jste přesvědčil, když spadla bomba do Polska a vy jste vstoupil s tím, že nejlépe je počkat na vyjádření z více zdrojů. A jak jste řekl, tak bylo,“ dodal další.
Zdroj: ČTK, iDNES, Novinky, Facebook, CNN Prima NEWS, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová