Česká pirátská strana se chystá předložit v příštím týdnu před své vládní partnery komplexní analýzu dopadů regulace trhu s konopím včetně doporučených návrhů regulace. Dle této analýzy by zodpovědná regulace přinesla do státního rozpočtu 650 milionů až 1,8 miliardy korun ročně.
Piráti v této souvislosti zřídili webové stránky regulace konopí, kde vysvětlují své důvody, proč navrhují legalizaci konopí. Chtějí například občanům dopřát možnost vypěstovat si konopí pro svou potřebu a omezit černý trh s konopím.
Aktuálně strana dokončila dopadovou studii a s jejími závěry seznámila občany.
Na návrhu pracovali odborníci
„Reforma, regulace, zdanění – to jsou tři pilíře, se kterými jako Piráti přistupujeme k regulaci trhu s konopím. Zdaněním získáme miliardy korun ročně a zároveň zamezíme zbytečným výdajům na represi. Pokud se nám navíc povede regulovaný trh spustit společně s tím německým, bude to pro naši ekonomiku znamenat obrovské příležitosti v oblasti exportu. Naším cílem je rovněž omezit černý trh a zejména přístup mladistvých ke konopí,“ uvedla k návrhu Klára Kocmanová.
Zlegalizujeme konopí. Protože v době krize musíme hledat nejen úspory, ale také zdroje příjmů. Díky tomu získáme až 4,20 miliardy ročně, navíc zrušíme zbytečnou šikanu lidí. Konečně! Bude to vítězství svobody a rozumu. Zítra ráno vám o tom povíme víc. #legalizace
— Piráti (@PiratskaStrana) September 13, 2022
Kocmanová připravovala návrh dva roky a podílela se na něm skupina ekonomů, právníků, adiktologů a expertů na veřejnou politiku. Analýzu vedla Vendula Běláčková, která je specialistkou na regulaci v oblasti návykového chování.
„Dívali jsme se na zahraniční odborné studie a snažili jsme se odhadnout dopad užívání konopí jak na trestnou činnost, tak i na naše rozpočty. Stanovili jsme 27 regulačních oblastí, v nichž jsme určili varianty vhodné pro Českou republiku. Výsledkem je návrh modelu regulovaného trhu s licencovanými subjekty,“ pokračuje Kocmanová s tím, že dle návrhu by byla zakázána reklama a spotřebitelé by byli registrováni v centrálním systému.
Kocmanová věří, že vzhledem ke skutečnosti, že je návrh založen na důkazech a podíleli se na něm odborníci, bude schválen.
Příjmy do státní pokladny
V Česku je aktuálně povoleno užívání konopí pro léčebné účely s tím, že jej může předepsat přibližně 200 registrovaných lékařů. Dle Státní agentury pro konopí pro léčebné použití bylo v minulém roce předepsáno konopí 4 600 pacientům.
Jak uvádí server iDNES, tak dle odhadů marihuanu nelegálně užívá asi 120 tisíc lidí, což je mnohem méně než uživatelů legálních drog, tedy cigaret a alkoholu.
„Škodlivost konopí je na mezinárodních srovnávacích žebříčcích až daleko za alkoholem a tabákem, jak ve škodlivosti pro uživatele, tak pro jeho okolí,“ dodává Kocmanová.
S legalizací budou spojeny výdaje ve formě zavedení registru ve výši 100 milionů korun a dále 30 milionů korun na prevenci škodlivého užívání konopí.
Stát však ušetří za represe spojené s užíváním konopí, jejichž výše se pohybuje kolem 600 milionů ročně. Patří sem například práce policie či uvěznění osob za delikty související s konopím.
Na daních by pak stát získal dle opatrnější varianty 650 milionů a dle optimistické až 1,8 miliard korun ročně. Návrh zákona na legalizaci konopí připravuje i protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
„Chci otevřít diskusi o zavedení přísně regulovaného trhu a připravit návrh zákona, který bude mít šanci získat většinovou podporu. Do parlamentu by mohl jít na jaře. Předpokládám, že platit by mohl na podzim nebo nejpozději v roce 2024,“ uvedl podle iDNES Vobořil s tím, že má vládní podporu s výjimkou lidovců.
Zdroj: Piráti, Regulace konopí, Twitter, iDNES
Autor: Soňa Jiroutová