V sobotu 23. dubna se v Praze po dvou letech bude opět konat studentská akce roku. Startuje Pražský Majáles. Od rána Prahu zaplaví studenti a budou oslavovat příchod máje a krásy studentského života.
Program oslav začne tradiční studentský průvod Prahou. V 9:30 vychází průvod z nároží ulic Vodičkova a Jungmannova. Odtud se dav přesune k Vltavě a podél ní dojde až do cílového Strossmayerova náměstí. Hlavní stage se letos nachází na letišti v Letňanech a na Open-Air pódiu se vystřídá spousta zvučných jmen.
Veselit se bude venku
Open-Air otevírá brány ve 12:00 a program končí ve 23:00. Vyvrcholením studentského svátku s 20 známými kapelami a interprety bude i tradiční volba krále a královny majálesu, atrakce od partnerů a spousta dobrého jídla a pití!
Letošní rok nabízí tradičně také prostor pro hudebníky. Na hlavní Majáles stage se představí Marek Ztracený, kapela Mirai, Horkýže slíže, Vypsaná Fixa nebo influencer a moderátor Kazma a další. Na Rádio Spin stage vystoupí MC Gey, Paulie Garand, Kontrafakt nebo Yzomandias. Posledním místem je Fuck Cancer stage, kde se můžete těšit například na Sofian Medjmedj či Skyline.
Redakci Přehledně24 zajímalo, zda se organizátoři na letošní ročník připravovali jinak vzhledem k posledním dvěma zrušeným ročníkům, či zda se pro letošek neobjevily nějaké nečekané komplikace související právě s pandemií nemoci covid-19.
„Problémy jsme z pohledu vyšších nákladů a produkčních obtíží čekali a tu a tam se skutečně vyskytly… ale možná i díky tomu očekávání jsme to zvládli. Hygienické a zdravotní podmínky účasti jsou pro tento ročník stejné jako před pandemií, takže návštěvníci nebudou nijak omezeni,“ uvedl pro Přehledně24 Michal Šamánek z organizačního týmu Pražského Majálesu.
Účast očekávají organizátoři opět velikou. „Očekáváme hodně příchozích na poslední chvíli, protože počasí bylo poslední dny špatné, ale v sobotu bude krásně. A nevíme, kolik dorazí lidí z těch, kteří si koupili lístky už na rok 2020,“ dodal Šamánek.
Svátek s dlouhou historií
Tradice pořádání majálesu je doložena už od dob rozmachu univerzit v 15. století, a již tehdy se ustálil zvyk tolerovat studentskou recesi, a to i provokativní. První pražský majáles od přísných zákazů vlády šedesátých let se konal v roce 1990. Zárodky majálesu v současném pojetí vznikly roku 2004, kdy města Zlín, Brno a Olomouc společně uspořádala Moravský Majáles.
Postupem let přibyla prezentace komerčních produktů cílených na studenty, důraz na regionální identitu a propagaci regionálních politiků a jejich záměrů či slibů. S čímž samozřejmě mnozí studenti nesouhlasí a bojují proti tomu uspořádáváním vlastních festivalů na neziskové bázi a snaží se Majálesu navrátit jeho rebelující duch vycházející z aktivity studentů.
Majáles v této monstrózní podobě se koná i v dalších městech. Třeba v Brně se bude konat 7. května 2022, v Plzni o týden později 14. května. Program a obsazení hudebních interpretů se mezi jednotlivými městy moc neliší.
Zdroj: Pražský Majáles, Informuji
Autor: Žaneta Boučková