Po dvou letech, kdy naši zemi zasáhla vlna koronaviru, se znovu konal Národní pochod pro život, který oslavuje rodiny a zároveň nesouhlasí s potraty. Ve stejnou chvíli se v hlavním městě ukázali také lidé demonstrující za právo potrat podstoupit.
Zástupci obou těchto událostí se sešli na konci Mánesova mostu, kde se naštěstí střetli pouze slovně. Policie zasahovat nemusela. Mezi lidmi jste mohli vidět několik transparentů, například se slovy „Dítě je naděje“. Vyšli kolem 14:30 a dorazili na Václavské náměstí o hodinu později.
Kromě dospělých se zúčastnily také děti
V čele průvodu byly děti, ale vidět byly celé rodiny, dokonce také řádové sestry nebo kněží, uvedl server iDNES. Hnutí pro život ČR chce podle předsedy Radima Ucháče upozornit na to, že se ročně nenarodí u nás v republice na 4 300 počatých dětí v rodině, kde už dvě děti jsou.
Ženy se dvěma dětmi jsou právě tou nejpočetnější skupinou, která chodí na potrat. Je to způsobené především vysokými náklady na rodinu, protože pětičlenná rodinná už potřebuje větší vůz nebo bydlení. Podle hnutí by se rodiny měly podporovat především finančně.
Ekonomické důvody jsou nejčastějším důvodem, proč ženy na potrat chodí. V roce 2020 podstoupily podle dostupných dat 16 900 potratů. Počet naštěstí dlouhodobě klesá, stále je to ale vysoké číslo. Kromě odpůrců potratů dorazili také ti, kteří s nimi souhlasí.
Aktivistky se dostaly do katedrály sv. Víta
Vyjádřit nesouhlas s pochodem proti potratům přišli na náměstí Jana Palacha dvě stovky lidí. Byl mezi nimi také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. V roce 2019, kdy se pochod konal naposledy, se účastníci snažili celý pochod blokovat, tehdy musela policie zasahovat, uvedl iRozhlas.
Kritizovali nejen Hnutí pro život ČR, ale také katolické církve. Objevovala se hesla jako „Nejsem váš inkubátor“ a podobné. Před polednem také sloužil mši kardinál Duka, konala se v katedrále sv. Víta. Tam se dostaly aktivistky, které připomínaly polské dívky, co po porodu mrtvých dětí zemřely.
Musely být z katedrály vyvedeny, ale následně pokračovaly před budovou. Tento případ polských žen, které nemohly podstoupit potrat a následně zemřely, vyvolal silné reakce nejen v Polsku.
Autor: Raina Tomanová