Po hrozbě hurikánů meteorologové varují před extrémně parným létem. Vlna veder do Evropy dorazila už tento týden

od Veronika Holcová
3 minuty čtení
Teplomer a tropicke pocasi
Zdroj: Shutterstock

Podle expertů čeká Evropu enormně suché a parné léto. Nejintenzivnější by mělo být na jihu kontinentu. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby dle předpovědí nejpostiženější země přijaly opatření k zamezení nepříznivých dopadů extrémních teplot na lidské zdraví.

Jedná se především o tzv. vlnu veder. „Ta je definována jako pět nebo více po sobě jdoucích dnů dlouhotrvajících veder, kdy je maximální denní teplota vyšší než průměrná maximální teplota o 5 °C nebo více. Je většinou spojena se silnou tlakovou výší, a proto tyto teploty mohou přetrvávat delší dobu na jednom místě. Tato vlna veder se většinou dá předpovědět s několikadenním předstihem, takže je možné vydat varování,“ říká pro Přehledně24 Michal Kozubek z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.

„Za posledních 50 let přišlo v evropském regionu WHO o život v důsledku extrémních teplot téměř 150 000 lidí. Podle Světové meteorologické organizace si 1672 zaznamenaných katastrof souvisejících s klimatem a počasím vyžádalo více než 159 000 životů,“ uvedli na svých stránkách odborníci z WHO Europe. „Je to pravděpodobně více úmrtí než při jiných katastrofách, jako jsou tornáda, zemětřesení atd.,“ doplňuje pro Přehledně24 Kozubek.

„Vysoké teploty každoročně ovlivňují zdraví mnoha lidí, zejména starších lidí, kojenců, lidí pracujících venku a chronicky nemocných. Teplo může vyvolat vyčerpání nebo úpal a zhoršit stávající stavy, jako jsou kardiovaskulární, respirační a ledvinové choroby, stejně jako problémy s duševním zdravím,“ upozorňují dále odborníci ve zprávě na nadcházející situaci.

Parno a silné bouřky

Web AccuWeather na svém twitterovém účtu Breaking Weather by AccuWeather uvádí, že letošní léto bude rekordně horké, ale také se určité oblasti kontinentu dočkají velmi silných bouřek, které se na rozdíl od vlny veder nedá předpovídat s takovou přesností, a můžou tím pádem způsobit větší problémy.

Podle organizace WHO je současný stav způsoben klimatickými změnami a globálním oteplováním, jelikož díky globálním změnám je tendence k výskytu extrémnějšímu počasí.

„Evropské meteorologické služby očekávají teplejší a sušší léto. Vzhledem k tomu, že se předpokládá, že kvůli změnám klimatu budou lidé výrazně více vystaveni vlnám horka, WHO vyzývá všechny země, aby přijaly opatření k zamezení nepříznivých dopadů na lidské zdraví,“ píše dále WHO na svém webu.

​„Od Francie až po Polsko bude hrozit nebezpečí silných bouřek,“ uvedl meteorolog společnosti AccuWeather Tyler Roys na jejích stránkách. Ovšem dodává, že neočekává tak silné bouře, aby deště mohly způsobit katastrofální záplavy jako třeba loni v Belgii, kdy voda odplavila celé budovy a zabila více než 200 lidí.

Na jihu vedro, na severu běžné počasí

Vlna veder by měla zasáhnout celou jižní Evropu. Intenzivní sucha zde předpovídají meteorologové v první polovině léta. V té druhé polovině by měly přijít vydatné deště a trochu ulevit vyprahlé části Evropy, ovšem sucho zažehnat nedokážou, jelikož tyto oblasti se potýkají s vodním deficitem už několik let.

Ve střední Evropě mají být sice teploty o trochu nižší než na jihu, ale na zdejší poměry také půjde o rekordní teploty, meteorologové také varují před silnými bouřkami, které mohou ohrozit lidské životy i majetek. Podobně jako na jihu ale ani tyto bouřkové epizody nedokážou předejít očekávanému drastickému suchu.

​„Bouřky bohužel nejsou pro doplnění vodního deficitu (sucha) ideální, jelikož během nich spadne velké množství vody na jednom místě a ta se nestačí vstřebat,“ připomíná pro Přehledně24 Kozubek.

Naopak počasí v severní Evropě by se nemělo vymykat běžným normám. Neočekávají se ani žádné vydatnější srážky nad územím.

Je však velmi nutné zdůraznit, že všechny meteorologické společnosti k tématu uvádějí, že předpověď počasí není stoprocentní, natož pak ta dlouhodobá. Doufejme tedy, že se opravdu pletou a vyhlídky pro celý svět budou trochu příznivější.

Nechoďte na slunce a nepijte alkohol!

V každém případě je nutné za vysokých teplot dodržovat dostatečný pitný režim, ochlazovat svůj domov, jak je to jen možné, používat pokrývky hlavy a nechodit na přímé slunce, pokud to není nezbytně nutné. Pokud to je nezbytně nutné, vyhněte se sportovní aktivitě při pobytu venku a požívání kofeinových a alkoholických nápojů.

Zdroj: WHO Europe, AccuWeather, Twitter, TN.CZ, Přehledně24

Autor: Veronika Holcová



Související články