Vzhledem k tomu, že by před pár dny český zpěvák se zlatem v hrdle Karel Gott oslavil osmdesáté druhé narozeniny a brzy bude dvouleté výročí jeho smrti, internet se články o něm a o jeho nově vydané knize jen hemží. Nás zaujal ten z Extra.cz, který se týká jeho příjmení. Proč chtěli, aby vystupoval pod pseudonymem a proč striktně odmítl?
Věčný zlatý slavík Karel Gott by 14. července oslavil své osmdesáté druhé narozeniny. Při této příležitosti vyšla jeho dlouho očekávaná sedmi set stránková autobiografie s názvem Má cesta za štěstím.
Proč se Gott jmenuje Gott
V ní se můžete například dočíst, kde se vzalo mistrovo příjmení Gott, a proč po něm chtěli, aby se ho vzdal a začal používat pseudonym.
Zpěvák byl na své příjmení velice pyšný a pátral po jeho původu. S objasněním mu pomohl archivář z Plzně.
„Řekl mi, že bych měl pocházet ze zemanské rodiny z okolí Rokycan. Předkové se jmenovali Kotové a v rodovém erbu měli dvě kočičí hlavy,“ vysvětluje Karel Gott ve své knize. V 17. století se pak sami „přejmenovali“ na Gottovi.
Slibovali mu hvězdnou kariéru
V šedesátých letech prý za Gottem přijel producent z Německa, který v něm viděl velký potenciál a slíbil mu hvězdnou kariéru.
Mělo to však jeden háček. Němec měl problém právě s jeho příjmením a požadoval po něm, aby si vytvořil pseudonym, pod kterým bude vystupovat.
„Uděláme z vás hvězdu, ale musíte si změnit příjmení. V Německu je hodně zbožných lidí. Ono by se jim vaše jméno asi nelíbilo. Mysleli by si, že je to nevkusný pseudonym,“ cituje Gott producenta ve své knize.
Pseudonym za „pseudonym“
Měl si tedy vymyslet pseudonym, aby to nevypadalo, že má pseudonym. Na to Gott reagoval jasně a stručně: „Nezlobte se, ale to neudělám,“ řekl.
Slovo Gott totiž v německém překladu znamená Bůh. Je tedy dost možné, že by to v německy mluvících zemích vypadalo jako mistrova namyšlenost. Jeho jméno hraje svou roli v jeho častém označení „Božský Kája“.
Nakonec si ho ale i v Německu zamilovali, a to i přes to, že si své rodné příjmení ponechal.
Zdroj: Extra.cz
Autor: Julie Bordášová