Paluba družice Planetum1, kterou by měla na oběžnou dráhu vynést raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vizionáře a vesmírného průkopníka Elona Muska, bude mít nevšedního pasažéra. Do stratosféry poletí Hurvínek.
Informaci zveřejnila při mimořádné tiskové konferenci ředitelka divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová spolu s ředitelem Planetária Praha Jakubem Rozehnalem. Hurvínek ovšem nepoletí ve své tradiční formě loutky. Na palubu se dostane v podobě dvoucentimetrové skleněné figurky, kterou vyrobila sklářská dílna Košler.
„Spejbl a Hurvínek jsou hvězdami nejen na pódiu našeho divadla, ale jsou po nich pojmenovány i dvě skutečné malé planetky, nebo chcete-li hvězdy. Nyní bude mít Hurvínek šanci podívat se na ně z paluby družice, která vystoupá do stratosféry naší planety,“ uvedla Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.
Ve vesmíru jako doma
Ovšem není to poprvé, kdy postavička letí do vesmíru.
„Dokonce i se Spejblem se Hurvínek podíval do vesmíru několikrát na divadelních prknech. Hurvínek ufonem, Spejbl na Venuši nebo připomeňme ještě veleúspěšnou hru Heleny Štáchové Hurvínek v Hajanech. Naši hrdinové jsou ve vesmíru docela často, jsou to tedy už ostřílení kosmonauti,“ řekl pro Přehledně24 Jakub Hojka, loutkoherec a spoluautor her z domovské scény Spejbla a Hurvínka.
Právě proto Hurvínek na jedničku zvládl kosmický výcvik a byl připuštěn k letu. Ze slavného kolegy se radují i další pracovníci z odborných týmů a tuto novinu sdílí na svých sociálních sítích.
Pro studijní účely
Družice samotná poslouží zejména k výukovým účelům. Řídicí centrum umístěné v pražském planetáriu bude přijímat školní exkurze a pořádat workshopy. Žáci i studenti vysokých škol budou mít možnost s družicí přímo komunikovat, získávat data o průběhu letu či pořizovat snímky z oběžné dráhy.
„Pomáhat jim bude i nebohý pan Spejbl, kterému jeho syn poletí kdovíkde nad hlavou,“ hlásí divadlo.
Družice bude během své mise obíhat přibližně 550 kilometrů nad povrchem Země. Prolétávat bude s periodou 90 minut a rychlostí téměř 28 000 kilometrů za hodinu (7,9 km/s). Při této rychlosti by družice překonala vzdálenost mezi Prahou a Brnem za neuvěřitelných 20 sekund.
Zdroj: iDNES, iRozhlas, Přehledně24, Twitter
Autor: Žaneta Boučková