Po letech se Okamura Hlídacímu psovi omluvil. Jinak by mu totiž hrozila exekuce

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tomio okamura
Zdroj: Profimedia

Mediální žumpa a web, který dokola obelhává občany. Tak označil před lety Tomio Okamura stránku hlidacipes.org. Reagoval na příspěvek, který v roce 2017 tvrdil, že politik v majetkovém přiznání neuvedl prodej podílu v pražské restauraci.
Jenomže politikovo nařčení si web nenechal líbit.

„Nemá smysl jakkoli věřit takovým novinářům, je to jedna velká mediální žumpa s cílem obelhávat dokola občany,“ napsal tehdy Okamura. K jeho smůle se ale web začal dožadovat omluvy, a ta byla nakonec Okamurovi skutečně soudem přikázána.

Politik nicméně roky otálel a až tuto středu se na jeho facebookovém profilu objevila omluva. Je jasné, že k tomu musel mít Okamura nějaký pořádný důvod, když konečně dokázal těch pár slov sepsat. A tím by podle všeho měla být hrozící exekuce.

Zopakoval své prohlášení

„Dne 14. 12. 2017 jsem na svém facebookovém profilu uveřejnil příspěvek, ve kterém jsem označil web HlídacíPes.org za web podvodný, jeho novináře za podvodníky a mediální žumpu obelhávající dokola občany a uvedl, že jeho cílem jako ziskovky je rozklad tradičních hodnot a lživé útoky na SPD,“ napsal Okamura na svém profilu.

„Za výše uvedená tvrzení se Ústavu nezávislé žurnalistiky, z.ú., který provozuje zpravodajský server HlídacíPes. org, omlouvám,“ dodal. Tím splnil podmínku omluvy, zároveň ale znovu rýpl do vosího hnízda, protože je vidět, že šlo o povinnost a on sám si za svým tvrzením stojí.

Hlídací pes se s takovou omluvou ovšem musí smířit. Koneckonců po letech dosáhl toho, o co mu celou dobu šlo. Pokud by se Okamura neomluvil, hrozila mu statisícová pokuta, která se mohla časem změnit až v exekuční vymáhání. Právě to bylo podle všeho důvodem, proč k ní nakonec přistoupil.

Nemohou na ně beztrestně útočit

Omluva měla docílit především ochrany nezávislých médií. „Není možné, aby na ně lidé jako Miloš Zeman, Andrej Babiš či Tomio Okamura a další nepřátelé svobody slova lživě a beztrestně útočili,“ uvedl již dříve zakladatel webu a ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann.

Okamura ale není jediný, kdo se musí někomu omlouvat. Například časopis Reflex dluží naopak omluvu jemu. A to konkrétně za to, že ho nazval Pitomiem. „Výraz Pitomio je vulgární zkomoleninou politikova jména, která může zasáhnout do jeho osobnostních práv,“ vyjádřil se odvolávací senát.

Soudy zároveň ale zamítly Okamurův požadavek na odškodnění 300 000 korun, které mu mělo být podle jeho názoru vyplaceno. Nakonec tak zůstává pouze u omlouvání, které je ale, jak se zdá, často mnohem složitější, než by si normální člověk pomyslel.

Zdroj: idnes.cz, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články