Navyšování platů ústavních činitelů by mělo být v budoucnu významně nižší a mít nižší dynamiku než valorizace penzí. Vláda podle Petra Fialy připravuje opatření, která by k tomu měla vést. Premiér to sdělil serveru Deník.
Stále se zvyšující platy politiků jsou problémem, který se v poslední době v médiích hojně řeší. Velká část politiků má za to, že by měly platy zůstat vysoké, někteří by je dokonce ještě zvýšili.
Zasloužíme si je
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky si politici vysoké platy zaslouží. Uvedl dokonce, že by se měly ještě zvýšit. Přitom podle iDNES jsou na tom čeští poslanci velmi dobře, mají se například lépe než jejich kolegové z Německa.
Stejně tak ministr vnitra Vít Rakušan má pocit, že jsou za svou práci politici oceňováni adekvátně. Ten ovšem dodal, že zmražení platů politiků by v současné ekonomicky náročné situaci bylo gestem, které by společnost ocenila.
Jakub Michálek za Piráty už dříve uvedl, že by se měly snížit platy ústavních činitelů, a to o 4 %. Platy ministrů by ale strana nechala tak, jak jsou.
Chceme jít příkladem
„Připravujeme úpravu zákona tak, aby navyšování platů ústavních činitelů bylo významně nižší a mělo nižší dynamiku, než má valorizace penzí. Chceme jít příkladem a bude se to týkat všech ústavních činitelů,“ napsal nyní na svých sociálních sítích Petr Fiala.
„Tak jistě. Nezapomeňte, že takových 10 % platu poslance je víc než polovina průměrného měsíčního důchodu,“ vzkázala mu paní Radka. Podobných reakcí se objevilo více. Obecně si lidé myslí, že vzhledem k mnoha úsporným opatřením je postoj vlády k platům politiků minimálně zarážející. Současné řešení tak hodnotí jako nedostatečné.
„Sníží se navyšování, takže místo 30 tisíc si dají ‚jen‘ 15 tisíc. Tomu Fialovi jde slovíčkaření. Žádné zmražení platu, z toho by se jeden pozvracel,“ napsala pak na facebooku paní Daniela.
Zdroj: Deník, Přehledně24, iDNES, Twitter
Autor: Shani Maiová