Podobu Vltavské filharmonie navrhli Dánové. Veřejné mínění je rozpolcené

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
orchestr
Zdroj: Shutterstock

Dánské studio Bjarke Ingels Group se svým návrhem vyhrálo mezinárodní architektonickou soutěž na podobu nového sídla České filharmonie v Praze. Výsledky vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje v úterý 17. května a podle očekávání návrh vyvolává rozporuplné emoce mezi veřejností.

Ve veřejné soutěži porazili architekti ze studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s architekty Bjarkem Ingelsem a Brianem Yangem dalších 114 týmů a jejich návrhy v architektonické soutěži nabité věhlasnými jmény z celého světa. O vítězném návrhu rozhodla jedenáctičlenná mezinárodní porota v čele s předsedou, architektem Michalem Sedláčkem.

Zahájení sezóny do 10 let

„Ateliér Bjarke Ingels Group je v současné době absolutní světovou špičkou, i tak mě ale překvapilo, s čím dokázali přijít. Jsem přesvědčen, že se budova okamžitě stane ikonou, symbolem Prahy. Je otevřená všem, demokratická, přesto má jasný řád,“ řekl k návrhu Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora (SspP).

Vltavská filharmonie bude stát na břehu Vltavy nedaleko stanice metra Vltavská na území Holešovice – Bubny-Zátory. Začátek stavby je odhadován do roku 2027 a podle města Prahy se počítá s dokončením v roce 2031 a se slavnostním zahájením provozu budovy festivalem Pražské jaro v roce 2032.

Nákladná výstavba

Podle odhadů celkové náklady na investici překročí 6 miliard korun. Dle dostupným informací na webu iDNES magistrát usiluje o spolufinancování nové koncertní haly státem a zvažuje také zapojení soukromých investorů. Vltavská filharmonie by měla mít tři sály – koncertní pro 1800 diváků, menší pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 osob.

Součástí by měla být i pobočka hudebního oddělení Městské knihovny v Praze, sídlo České filharmonie nebo sídlo Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Navíc se počítá s nepřetržitým provozem budovy a s jejím využitím pro všemožné workshopy a přednášky.

Podobu vítězného návrhu na svém facebookovém profilu zveřejnil také primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Ano, ale?

Okamžitě po zveřejnění se na sociálních sítích začaly objevovat pozitivní i negativní komentáře k výslednému návrhu projektu. Obzvláště mezi hudebníky téma velmi rezonuje.

Snaha zbudovat nové kulturní působiště schvalují, ovšem provedení se jim ne vždy zamlouvá: „Za mě tedy nic moc, esteticky nic extra, zdá se mi to poněkud eklektické. A v době, kdy se řeší změna klimatu – moc skla, málo zeleně,“ píše na Facebooku komentující Anna.

Jiní ale dodávají: „Z venku Oslo, uvnitř Berlín… No jo, bude to doslova světová budova!“ vyjadřuje se tamtéž Irena. „Mám velkou radost. Jen by to chtělo více zeleně a ochlazujících prvků přímo okolo budovy. Ale už se moc těším,“ dodává k příspěvku Martina.

Zdroj: Vltavská filharmonie, Forbes, iDNES, Facebook

Autor: Veronika Holcová



Související články