Volba nového prezidenta České republiky se blíží a s ní roste i počet předvolebních modelů. Jeden takový výzkum proběhl v rámci projektu Studentské volby, do kterého se zapojilo 516 středních škol.
Dle serveru Jeden svět na školách (JSNS) z 516 středních škol odevzdalo v řádném termínu výsledky 504 z nich. Hlasy tak odevzdalo 76 136 studentů, kteří vybírali z faktických kandidátů na post prezidenta.
Nerudová u studentů vyhrála
Studentské volby se konaly ve dnech 12. a 13. prosince a předcházela jim debata s prezidentskými kandidáty, které se zúčastnili Danuše Nerudová, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Petr Pavel a Josef Středula. Debatu mohli studenti sledovat online na webových stránkách či na facebookových stránkách JSNS.
Cílem „voleb nanečisto“ je seznámení studentů s principem voleb a jejich vedení k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství.
Jak však upozorňuje televize Nova, studentské volby se konaly již dvakrát a jejich výsledky se ani v jednom z případů neshodovaly se skutečným vítězem. Poprvé volili studenti hudebníka a výtvarníka Vladimíra Franze, ale nakonec zvítězil Miloš Zeman. Ve druhých studentských volbách zvítězil Jiří Drahoš, ale ve skutečnosti prezidentem zůstal Miloš Zeman.
V případě, že se bude konat 2. kolo prezidentských voleb, uskuteční se ve dnech 18. a 19. ledna i 2. kolo studentských voleb.
Nerudová u studentů vyhrála
Dle výsledků uspěla mezi studenty se ziskem 54,1 procent Danuše Nerudová. S tímto výsledkem by tak získala post prezidentky hned v prvním kole.
Danuše Nerudová se k výsledkům vyjádřila na svých facebookových stránkách s tím, že není pravda, že se mladí nezajímají o politiku, a poděkovala studentům za podporu.
Na druhém místě skončil Petr Pavel s 25,7 procenty a třetí pak Andrej Babiš s 9,9 procenty.
Pavel Fischer obdržel 3,6 procent a Marek Hilšer 2,6 procent hlasů. Ostatní kandidáti nepřekonali hranici 2 procent. Mezi kandidáty v té době byla i aktuálně vyřazená Denisa Rohanová a naopak chyběl Karel Diviš, který se do boje o Hrad vrátil.
Výsledky dle typu škol a regionů se lišily
„Co se týče srovnání hlasování podle typu školy a regionu, je největší rozdíl právě u Andreje Babiše. Na gymnáziích dostal celkově 4,9 % hlasů, na odborných učilištích téměř 30 %, přičemž v Ústeckém kraji na tomto typu škol téměř 50 % hlasů, v Moravskoslezském pak 43 %,“ uvedl na stránkách JSNS ředitel vzdělávacího programu JSNS a iniciátor těchto „voleb nanečisto“ Karel Strachota.
Vliv typu školy na vybraného kandidáta byl zřejmý i u vítězky Danuše Nerudové.
„Naopak Danuše Nerudová na učilištích získala 37 % hlasů, tedy podstatně méně ve srovnání s gymnázii a středními odbornými školami, na kterých má přes 55 %. Petr Pavel dosáhl nejlepšího výsledku na gymnáziích ve Středočeském kraji a v Praze, kolem 32 %,“ doplnil Karel Strachota.
Jak hlasovaly jednoltivé regiony a typy škol, si můžete prohlédnout zde.
Reakce převzali spíše odpůrci Nerudové
V diskuzích pod zveřejněnými výsledky se rozpoutala debata dospělých voličů, kteří reagovali na mladé, a podle mnoha přispěvatelů nezkušené, voliče.
„A tyto hlasy se do voleb počítají? To jsou ti TikTokoví voliči? Musíte hrát tyto dětinské hry ?“ degradoval volební hlasy studentů jeden z přispěvovatlů na twitteru Danuše Nerudové.
„U studentů jste na svém hřišti, to jako kdyby byly volby v armádě. Kdopak by vyhrál asi tam,“ reaguje další přispěvovatelka s narážkou na skutečnost, že Nerudová působila ve školství.
Převážná část reakcí tak byla očividně od odpůrců Nerudové. Objevily se však i komentáře typu, že by se k volbám měli pustit studenti, a naopak by se měl zakázat vstup důchodcům, kteří upřednostňují jiné kandidáty.
Zdroj: Jeden svět na školách, Televize Nova, Facebook, Twitter, Přehledně24
Autor: Soňa Jiroutová