V úterý zasahovala policie v autoškolách na Jablonecku. S podezřením na podvádění při vydávání osvědčení zadržela celkem pět lidí. Mezi těmi se objevili podle CNN Prima NEWS nejen pracovníci autoškol, ale také zkušení komisaři. K razii došlo i na dalších místech v Libereckém kraji.
„Nejen v Jablonci nad Nisou, ale také na dalších místech v Libereckém kraji jsme realizovali policejní akci související s prověřováním trestné činnosti, kterou jsme kvalifikovali jako zvlášť závažné zločiny. Jde o přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby,“ uvedl pro server mluvčí policistů Libereckého kraje Vojtěch Robovský.
V případě, že by byla vina prokázána a u aktérů došlo k odsouzení, hrozí jim trest ve věku odnětí svobody na tři až deset let. Několik desítek policistů a zásahová jednotka byly do akce nasazeny především proto, že jeden z podezřelých je vlastníkem zbrojního průkazu a držitelem střelných zbraní.
Velká akce
„Do policejní akce se zapojila řada policistů Krajského ředitelství policie Libereckého kraje a Územního odboru Jablonec nad Nisou. Ke zvýšení bezpečnosti a z důvodu snížení případných hrozeb byla do akce nasazena také zásahová jednotka, zejména pak z důvodu zadržení jednoho z pětice podezřelých, který je vlastníkem zbrojního průkazu,“ píše na webu Policie ČR Roboský.
„V rámci spolupráce jsme požádali naše kolegy i v dalších krajích České republiky o součinnost, zejména při vytěžování důležitých svědků k případům fiktivně vydávaných potvrzení o vykonání zkoušek odborné způsobilosti potřebných k získání řidičského průkazu,“ dodal.
S údajným podplácením a korupcí může souviset i fakt, že se nedávno měnily sady otázek k testům u zkoušek v autoškole. Ty byly upraveny s ohledem na jednotlivá roční období, ačkoli se ale úspěšnost účastníků nesnížila, může jít o jeden z důvodů, proč by mohlo docházet k podvádění.
K původním otázkám navíc přibyla řada nových a také několik otázek dynamických, které mají simulovat skutečný provoz a díky fotografiím a videím lépe prozkoušet studenty z toho, jak jsou schopni vnímat situaci. Z celkového počtu 951 otázek poskočil jejich počet na 1 400.
Mohou být hrozbou
„O případu nic podrobného nevíme, ale je to velmi alarmující zpráva a jednání zkušebních komisařů zásadně odsuzujeme. Pokud někdo dostane neoprávněně řidičský průkaz, je nebezpečný také společensky. Na silnice se dostává člověk, který nemá vůbec řídit auto a může někoho ohrozit,“ okomentoval situaci podle webu Deník Jan Bajgar, mluvčí Asociace zkušebních komisařů ČR a současně bývalý majitel jablonecké autoškoly.
„V zemi je asi 500 zkušebních komisařů a již dlouho voláme po tom, aby se sjednotili do jedné organizace a spadali přímo pod ministerstvo dopravy. Pak by byli nejen nezávislí a nepodléhali tlaku, ale také by mohli být lépe kontrolovaní. Bohužel stále není politická vůle ke změně,“ dodal.
Nezkušení řidiči, kteří získají licenci podvodem, jsou samozřejmě na českých silnicích velkým problémem. Právě proto je provinění závažné a v případě, že se podezřelí skutečně podvodů dopustili, mohli napáchat daleko více škody, než si možná uvědomují.
Zdroj: Policie ČR, Přehledně24, iDNES, CNN Prima NEWS, iRozhlas, Deník
Autor: Šárka Cvrkalová