Policie České republiky a České dráhy nyní spolupracují na projektu, díky kterému mají policisté možnost cestovat za snížené jízdné. Zaměstnanci PČR jsou pak při cestování vlakem povinni pomoci personálu s řešením případných problémů.
„V případě, že pak během cesty dojde k bezpečnostnímu incidentu, může náš vlakový personál požádat přítomného policistu o pomoc,“ říká Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.
Vyšší bezpečnost ve vlacích
Policisté mají možnost pořídit si v mobilní aplikaci Můj vlak virtuální In Kartu s aplikacemi IN 25, IN 50 a IN 100 za poloviční cenu. Při předložení této karty ve vlaku pak průvodčí zjistí, že jde o policistu a může ho kdykoli požádat o pomoc.
„Příkladem je třeba konflikt s cestujícím bez platného jízdního dokladu. Zapojení policisty pomůže díky jeho pravomocem urychlit řešení těchto situací, které mohou mít vliv i na zpoždění vlaku, protože není nutné čekat na příjezd policistů do nejbližší vhodné stanice,“ říká Krapinec.
Podle webu Dopraváček dojde díky spolupráci policie s ČD k vyšší bezpečnosti ve vlacích. Server připomíná, že kromě problémů s cestujícími bez jízdenek České dráhy pravidelně řeší například i poškození majetku graffiti. Loni škody způsobené touto cestou přesáhly 5 milionů korun.
Je to nesmysl, myslí si veřejnost
Názory na sociálních sítích jasně ukazují, že podle veřejnosti se novinka příliš neujala. Někteří lidé mají problém například s tím, že by měl policista mimo svou pracovní dobu zasahovat. Nebude pak jasné, kdy si jaký zákrok mohl dovolit, a kdy ne.
Jiní mají pocit, že je to pro neozbrojené policisty nebezpečné. „Pojedu za 50 % a na oplátku se bez vybavení nechám pobodat agresivní fetkou. Děkujeme,“ píše na facebooku uživatel Márty.
„Jasně, důchodcům slevičku očešeme a policii slevičku přidáme. Tohle je fakt logika na zlatou malinu. I policajti mají nárok na volno a někteří by určitě zasáhli, kdyby se něco dělo,“ dodává paní Jana.
S úspěchem se nápad nesetkal ani na twitteru. „Jakože by měli zasáhnout i policisté mimo službu? To si nemyslím, že je rozumné,“ píše uživatel Hawranek.
Zdroj: České dráhy, Dopraváček, Facebook, Twitter
Autor: Šárka Cvrkalová