Pomáhají po tornádu. Místo vděku se ale dočkali něčeho úplně jiného

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
morava pomoc
Zdroj: Profimedia.cz

Na Moravě kromě trosek po ničivém tornádu řeší aktuálně i jiný problém. Na sociálních sítích se totiž objevila informace, že někteří lidé čelí nepříjemným narážkám a informacím. Podle hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha (KDU-ČSL) je situace nejvážnější v Hodoníně a Břeclavi. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Za vším stojí neskutečně velká vlna solidarity. Lidé po celém Česku se snaží zasaženým lokalitám pomoci, jenže podle sociálních sítích si někde stěžují, že zatímco dobrovolníci na některých místech pomáhají až moc, jinde je pomoc nedostatečná.

Počet agresivních komentářů narůstá

Na sociálních sítích se objevuje čím dál větší počet negativních komentářů. Některé jsou i agresivní. Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se objevují i výhružky smrtí. Někteří lidé na internetu se mnohé snaží zkrotit a vše dát na pravou míru.

„Těm lidem, kteří tady makají několik dní v kuse, je vyhrožováno smrtí. Toto se děje. Musíme zajišťovat psychickou pomoc i těm lidem, kteří tady zvládají největší nápor práce,“ řekl novinářům Grolich. Hejtman přitom apeluje na to, aby si lidé zprávy ověřovali a nevěřili všemu, co čtou. Většina konfliktů se ale podle něho vždy vyřeší.

„Považuji to za velký problém. Chci poprosit, aby si všichni ověřovali, jestli zpráva, kterou šíří dál, je stále aktuální. Stává se nám, že se na Facebooku objeví například požadavek na dodávky jídla. Ten je jedním telefonátem vyřešen, ale tento neaktuální příspěvek ‚létá‘ virtuálním prostorem tři dny,“ dodal hejtman.

Někteří lidé se na sociálních sítích snaží vše vysvětlovat. Ale kladného slova se za to nedočkají. „Nejhorší na tom je fakt, že lidé, kteří na tyto příspěvky odpovídají a věcně vysvětlují, jaký je skutečný stav, jsou potom napadáni. Objevily se i výhrůžky smrtí. Musíme tak nyní zajišťovat psychickou pomoc i lidem, kteří zde zvládají obrovský nápor práce,“ řekl hejtman.

„Typický mechanismus šíření zpráv na Facebooku popsal Grolich tak, že například někdo požádá o 400 porcí jídla pro dobrovolníky. Obratem je na místě 600 porcí, ale příspěvek se na sítích šíří dál. Přitom v každé obci se vydávají tisíce jídel denně,“ vysvětluje situaci CNN Prima NEWS.

Krade se tady, koluje internetem

Internet i čím dál častěji šíří informaci, že se v postižených lokalitách krade. To ale všichni vyvrací. Veškerý majetek z poničených domů je uzamčen v kontejnerech. Krizový štáb tak tyto informace plně vyvrací a k žádné takové trestné činnosti nedochází. „Do dnešního dne k žádnému takovému případu nedošlo,“ zdůraznil krajský policejní ředitel Leoš Tržil. „Nejsou nahlašovány vůbec žádné krádeže,“ doplnil Grolich.

Podle hejtmana tyto falešné a negativní zprávy nejvíce dopadají na ty lidi, kteří se snaží ze všech sil někomu pomoci. „Pokud jsme se dostali do stadia, kdy lidé, na kterých to závisí, potřebují psychickou pomoc, tak je to opravdu špatně. A je to jen vlivem sociálních sítí,“ uzavřel Grolich.

Autor: Ivan Glaser



Související články