Čeští vojáci do Prahy letecky dopravili popálenou dívku ukrajinského původu, kterou do Česka dostali z Polska. Osmnáctiměsíční dívka má popáleniny na 60 % těla. V Česku je kvůli tomu, že na Ukrajině nejsou na péči připraveni.
Náročná odborná péče může trvat i několik měsíců, ale kvůli invazi na Ukrajině by jí v rodné zemi nebylo pomoci. Jedná se o první převoz popáleného člověka do Evropské unie, co válka na Ukrajině začala. Více informací zveřejnilo ministerstvo vnitra na svém twitterovém účtu.
Dítě je ve stabilizovaném stavu, který je nadále kritický
Evakuace proběhla pod záštitou programu Medevac, který se zabývá zdravotní i humanitární pomocí. „Letecký transport z nejbližšího letiště Řešov u ukrajinských hranic zabezpečili piloti kbelské základny s letounem CASA,“ napsala armáda. Před samotným převozem o něj žádalo přímo ministerstvo.
Na Ukrajině by nebylo možné holčičce pomoci. Kvůli válce je v nemocnicích a nejen v nich nedostatek materiálů i lidí, kteří by se o ni postarali. Převozu se zúčastnila nejen armáda, ale také české velvyslanectví ve Varšavě.
Holčička leží ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, která spolupracuje se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze, napsala ČTK. Kvůli invazi do České republiky uprchlo z Ukrajiny již více než 300 000 lidí. Nacházejí zde nejen ubytování, ale také potřebnou práci nebo zázemí pro své děti.
Jak dlouho bude válka pokračovat?
Většinou z Ukrajiny odešly pouze ženy se svými dětmi, protože muži museli zůstat a chránit svou zemi. Rusko zaútočilo již na konci února a stále se nevzdává. Země mezi sebou sice komunikují, ale nedaří se jim domluvit na kompromisu, aby se válka zastavila.
Bohužel to z větší části odnášejí hlavně civilisté, kteří se proti válce bouří, a to nejen na ukrajinské straně. Také Rusové se nebojí ozvat, i když jim prezident Vladimir Putin hrozí i několika lety ve vězení. Nikdo bohužel netuší, jak to bude pokračovat, ale Rusko má podporu pouze několika států.
Válka na Ukrajině ovlivnila nejen osudy mnoha lidí, ale také českou ekonomiku i další odvětví. Například jsme mohli pozorovat výrazné zdražení benzinu a nafty, jejichž cena se vyšplhala téměř k padesáti korunám za jeden litr. Nyní jsou ceny sice nižší, ale stále dost vysoké oproti tomu, jaké byly před invazí.
Autor: Raina Tomanová