Poslanci navrhli snížení důchodů prominentům komunistického režimu. 33 let po revoluci? diví se občané

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
marian jurecka
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Poslanci ve středu navrhli snížení důchodu některým představitelům komunistického režimu. Návrh by se měl týkat zhruba 3000 lidí a kromě ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky ho podepsalo dalších 13 poslanců.

„Krácení by bylo o 300 korun za každý rok, kdy tito prominenti pracovali pro komunistický režim,“ objasnil Jurečka návrh podle webu iDNES. Podle jeho slov je to krok morální, ale také symbolický. O změnu se pokoušel už delší dobu a teď konečně přišel čas.

„Co jsem před více než rokem slíbil, to dnes plním. Ano, tato úprava měla přijít daleko dříve, ale lepší dnes, než vůbec,“ napsal ministr na svém twitteru. S příliš velkým úspěchem se však nesetkal.

Seznamy bývalých funkcionářů by měl sestavit Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek, píše se v tiskové zprávě ministerstva práce a sociálních věcí.

Změna by se měla připravit v příštím roce a platit by mohla od roku 2024. S návrhem Jurečka přišel už loni v létě v minulém volebním období ještě jako opoziční poslanec, píše ČTK.

33 let po revoluci

Ačkoli pár lidí je s rozhodnutím Jurečky spokojeno, a někteří mu dokonce na twitteru připisují děkovné komentáře, mnoho jedinců má za to, že změna měla přijít mnohem dříve. „Tohle mělo přijít už v devadesátkách,“ napsal někdo, zatímco další se diví: „33 let po revoluci? Krása.“

Někteří lidé projevují obavy z toho, že změny nebudou spravedlivé a nepostihnou všechny, kteří by si to zasloužili. „Bude se to týkat i generála Pavla a pana Rychetského?“ ptá se někdo. „Já to jako symbol chápu, ale po takové době pár lidem snížit důchod nikomu nepomůže,“ kritizuje další.

Komentáři nešetřili lidé ani na facebooku. „To muselo hodně bolet, vymyslet toto. A sociální dávky těm, co nikdy nepracovali, jen se válí doma, do školy děcka neposílají, snížíte? Na to už odvahu nemáte, že?“ píše jeden z příspěvků.

„A v jiném článku čtu, že u poctivých lidí, co pracují celý život od rána do večera, aby uživili rodinu, zvyšujete odchod do důchodu. Zklamal jste mě, a to jsem byla vaše fanynka. Z práce rovnou do rakve. Škoda, že jste to neřekl před volbami,“ dodává další.

Záchranáři budou moci do důchodu dříve

Kromě snížení důchodů komunistickým představitelům se na jednání vlády řešilo také to, že by zdravotničtí záchranáři měli mít důchodový věk snížený.

„Systém je nastavený tak, že zhruba po odpracování dvaceti let, což je přesně ekvivalent 4 440 odpracovaných směn, bude mít nárok zdravotnický záchranář odejít do důchodu dříve. V tom případě těch dvaceti let bude moci ten důchod být dříve o třicet kalendářních měsíců,“ uvedl Jurečka.

Poslanci opozičního ANO navrhli upravit dobu 74 odpracovaných směn na 44 odpracovaných směn.

„Část návrhu, aby se zdravotnickým záchranářům snížil důchodový věk o 1 kalendářní měsíc za každých 74 odpracovaných směn považujeme za disproporční. V praxi dojde k situaci, že pro vznik nároku na starobní důchod bude muset zdravotnický záchranář odpracovat celkem 30 let,“ řekl poslanec Jiří Mašek, podle kterého by bylo adekvátnějších 25 let.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, ČTK, iDNES, Facebook, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články