Poslanci prozatím vybrali tři kandidáty na nové radní České televize. Kromě místa po Haně Lipovské, která vstoupila do politiky, budou muset nahradit ještě další místa.
Místo Hany Lipovské tak její místo zaujme pravděpodobně jeden ze tří mužů – šanci mají Jakub Končelík, Ladislav Mrklas nebo Jan Svačina. O těchto jménech se jedná již delší dobu, potvrdil je Aleš Juchelka přímo Seznam Zprávám. Všichni tři získali stejný počet hlasů, o vítězi rozhodnou poslanci.
Zvítězí politolog, nebo historik?
A co je známé o kandidátech? Končelík má za sebou děkanát na Fakultě sociálních věd na Univerzitě Karlově, nyní je ředitel Institutu komunikačních studií a žurnalistiky. Zabývá se mediální historií. Mrklas je politolog a komentátor, Svačina působí u filmu a je porotce Cen Asociace českých kameramanů.
Hana Lipovská skončila v Radě České televize už loni v září, ve funkci byla pouze 16 měsíců. Byla z ní odvolána kvůli politickým aktivitám, které se neslučovaly s tím, co dělala pro ČT. V říjnových volbách totiž kandidovala do Poslanecké sněmovny za hnutí Volný blok.
Poslanci ale vybírají rovnou pět členů Rady ČT. Ta nejenže schvaluje rozpočet, ale také musí rozhodovat o tom, kdo celou televizi povede. Jedním z kandidátů do Rady byl i Jaroslav Bažant, který musel, stejně jako ostatní, odpovídat na někdy záludné otázky ohledně své minulosti.
Zachování koncesionářských poplatků je nutné, myslí si Ježek
Bažant měl totiž podnikat s bratrem Ursuly von der Leyen, která je předsedkyní Evropské komise. „Rodina Albrechtů je jedním z pilířů německé CDU, velmi blízko mají k médiím a nějakou shodou okolností je Harald Albrecht bratrem Ursuly von der Leyen,“ přisvědčil Bažant, že se jedná o společnost Radiová a. s., kterou založil s Haraldem Albrechtem.
V Radě ČT je pět neobsazených míst z celkových patnácti. Bývalý ředitel Českého rozhlasu Vlastimil Ježek pak prohlásil, že je nutné pořád vybírat koncesionářské poplatky. „Drží televizi i rozhlas dál od politiků,“ uvedl. Dobeš jako další kandidát mluvil naopak o úsporách. Podle jeho slov by se měl zrušit program ČT 3 a sloučit se ČT Déčko a ČT 2.
Roman Prorok, který býval novinářem i mluvčím vlády Jana Fischera řekl: „Českou televizi vnímám jako národní, kulturní a informační instituci. Nejsem si jist, že by větší vysílání reklamy České televizi dávalo smysl,“ uvedl server iDNES. Diplomatka Monika McDonagh Pajerová pak připomněla, že v Radě není ani jedná ženy.
„Jsem přesvědčena, že Rada ČT musí okamžitě přestat útočit na televizi. Potřebujeme mít takovou radu, která bude mít pozitivní agendu,“ řekla. Celý seznam kandidátů do Rady ČT pak najdete například na webových stránkách Mediaguru.
Zdroj: iDNES, Seznam Zprávy, Mediaguru
Autor: Raina Tomanová