Česká republika se i nadále snaží pomáhat Ukrajině. V rámci řešení uprchlické krize bylo ale potřeba jednat v mnoha ohledech. Zavedený lex Ukrajina byl proto Poslaneckou sněmovnou pozměněn. Změní se kvůli tomu podmínky pro ukrajinské běžence a v některých situacích pro ně dojde ke zpřísnění pravidel.
V úterý vpodvečer poslanci pozměnili některé body v zákoně týkajícím se Ukrajinců v České republice. Lex Ukrajina řeší nejen humanitární pomoc lidem ze země zasažené válkou, ale také ubytování, zdravotnictví či školství. Některé podmínky se nyní běžencům zhoršily.
Schválení nové normy znamená pro Ukrajince například zpřísnění vyplácení humanitární dávky. K dalším bodům ale náleží i zkrácení doby státního pojištění a další omezení. Zákon nyní také lépe ujasňuje podmínky pro udělování dočasné ochrany. Nyní zákon putuje do Senátu, odkud bude dále předán k podpisu prezidentovi.
Zpřísnění pravidel odsouhlasila většina
Podle většiny politiků bylo třeba se zákony, které byly nastaveny, něco dělat, protože nefungovaly tak, jak se předpokládalo. Kromě vládních zástupců se zpřísněním pravidel v lex Ukrajina souhlasili i zástupci za ANO a SPD. Změny v novele jsou poměrně výrazné.
Uprchlíci s bezplatným ubytováním, stravou a základními hygienickými prostředky nebudou například pobírat humanitární dávku 5000 korun. Podpora bude navíc od druhého měsíce života Ukrajinců v Česku svázána pouze s trvalým pobytem. Ve Sněmovně prošel i pozměňovací zákon k úpravě zdravotního pojištění Ukrajinců.
Ukrajincům bude zdravotnictví hrazeno pouze 150 dnů, původně kabinet navrhoval 180. Zákon ale nadále počítá i s tím, že se budou přidělovat víza k pobytu dalším ukrajinským běžencům, nicméně až na výjimky se nebudou vydávat Rusům ani Bělorusům. Změny by měly vést k uklidnění situace a k ubezpečení Čechů, že se stát stará o všechny.
Větší přehled
„Chceme také do zákona zavést povinnost ukrajinských uprchlíků hlásit změny pobytu delší než 15 dnů ve lhůtě do 3 pracovních dnů. A co považujeme za zásadní – nově budou muset osoby žádající o dočasnou ochranu předkládat doklad o ubytování,“ říká podle informací zveřejněných na stránkách Poslanecké sněmovny Vít Rakušan.
„Obě tyto změny nám pomohou mít mnohem větší přehled, kde uprchlíci jsou, pomohou nám i lépe monitorovat volné ubytovací kapacity,“ doplnil. Zákon je v současné době ve fázi zrychleného schvalování, aby mohl co nejdříve začít platit ve své plné podobě.
Podle některých politiků mělo být řešení ale na místě už dříve. „Kdyby se reagovalo daleko dříve, tak bychom možná neměli naplněna některá nádraží a nezačala by sociální turistika,“ uvedla podle České televize například místopředsedkyně sněmovny a stínová ministryně vnitra z ANO Jana Mračková Vildumetzová.
Zdroj: Poslanecká sněmovna, Česká televize, Novinky, Seznam Zprávy
Autor: Šárka Cvrkalová