Dlouhé čtení čeká Vrchní soud v Praze, který se pustil do studia spisu kauzy Davida Ratha. Oficiálně by se tak případ mohl uzavřít a potvrdit se může osm let vězení pro Ratha. Kromě něj v případu ale figurují i další osoby a firmy.
Rath je přitom ve vězení již od loňského října, a to za první linii případu. V té aktuální se jedná se o manipulaci s veřejnými zakázkami hlavně v nemocnicích ve středních Čechách. A za nimi měl stát právě Rath, doprovázený manželi Kottovými. Spis Vrchní soud otevřel na konci června, ale čeká ho hodně práce.
Odvolání přišlo ze strany státního zástupce i obžalovaného
„Příslušný senát studuje spisový materiál, který aktuálně čítá téměř 30 tisíc listů. Nyní jsou již řešena i samotná podaná odvolání,“ řekla serveru aktualne.cz mluvčí Vrchního soudu v Praze Simona Heranová. Doposud kauzu zdržovaly dohady o tom, který soudce bude mít odvolání Ratha na starosti.
Úplně na začátku zde dominovala firma Metrostav, po které chtěl soudce Zdeněk Sovák úplatek v hodnotě 50 milionů. Tím chtěl zajistit Metrostavu pozitivní výsledek celého případu.
Firma chtěla, aby se kauzou zabýval olomoucký soud, to se však nestalo. David Rath se ohradil proti rozhodnutí, že soudci Vrba, Károlyi a Mach nejsou podjatí, jeho stížnost potvrdil i jeho mluvčí Tomíček. Trojice soudců ale dostala „svolení“ k tomu, aby případ projednala. A tak se konečně mohl začít spis studovat.
Nejvyšší soud se ale zatím k argumentům nevyjádřil. Bude ale vycházet z toho, jak se nepřistoupilo na návrh firmy Metrostav. Není stanovené ani datum, kdy se případ dostane přímo do soudní síně, podle Heranové to nelze ani odhadnout. Vzhledem k tomu, že spis se ke čtení do rukou soudců dostal teprve v červnu, není vhodné ani spekulovat.
Kottovi vyjednali nebo dostali několik desítek milionů korun
Manipulace probíhaly již v roce 2011 a 2012. Rath v té době působil jako hejtman a také vedoucí dotačního programu Střední Čechy. Měl tak spoustu možností, jak celou akci krýt, zatímco Kottovi, jakožto jeho komplicové, zajišťovali vítězství v tendrech a také sháněli úplatky. Celkem to bylo za částku 86,4 milionů korun.
Rath i Kottovi za své jednání dostali osm let vězení. K tomu dostal bývalý hejtman také pokutu 18 milionů korun, Kottovým byla částka stanovena na 20 milionů. Symbolem první linie se stala krabice s vínem, která byla naplněná několika miliony korun. Právě krabici s penězi měl Rath v ruce při svém zatýkání.
Rozsudek, který je ovšem nepravomocný, zazněl již loni v lednu a soudkyně Říhová ho četla více než dvě hodiny. Účast Ratha při této operaci byla podle jejích slov zásadní. „Stěžejní byly prostorové odposlechy, důkazy zajištěné při domovních prohlídkách a listinné důkazy,“ dodala soudkyně. Žalobce Matula ale požaduje pro Ratha trest 9 let a 6 měsíců vězení, k tomu také chce, aby mu propadl veškerý majetek. Kottovi by měli dostat 8 let a 6 měsíců, a žalobce chce také docílit toho, aby je soud zbavil majetku.
V odvolání Matula mimo jiné napsal: „Obžalovaný MUDr. Rath se trestné činnosti rozhodně nedopouštěl z důvodu jakékoliv finanční nouze, ale naopak, i přesto, že jeho finanční situace byla díky dlouhodobě vysokým příjmům, plynoucím mu pravidelně mimo jiné z veřejných rozpočtů, velmi výrazně nadprůměrná. Jeho jedinou pohnutkou tak zjevně byla prostá a ničím nelimitovaná ziskuchtivost.“
Autor: Raina Tomanová