Poslední říjnový den začal Týden Akademie věd ČR. Festival se koná nejen v hlavním městě

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
veda_vyzkum
Zdroj: Shutterstock

Vědecký festival pod názvem Týden Akademie věd ČR navazuje na festival s názvem Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Jeho letošní druhý ročník se koná na téma Exotika, poučení i zábava.

Festival zahrnuje přednášky, výstavy, akce na pracovištích, dokumentární filmy, workshopy a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory, píše se na jeho oficiálních stránkách.

Historie festivalu

První ročník festivalu se konal v roce 2001 pod názvem Týden vědy a techniky Akademie věd České republiky. Následně se díky velkému zájmu studentů i veřejnosti stal velmi vyhledávaným a populárním. Letos proběhne již 2. ročník festivalu s novým názvem Týden Akademie věd ČR a potrvá do 6. listopadu.

Slavnostního zahájení festivalu se účastnil i současný ministr kultury Martin Baxa. Na svém facebookovém profilu upozornil na rozsvícení unikátního lampionu KOJIMA, který visí ve foyer sídla Akademie věd ČR na ulici Národní v Praze a upozorňuje na téma letošního ročníku: Exotika, poučení i zábava. Program se totiž ponese v duchu oslav stého výročí Orientálního ústavu AV ČR, uvádí web AV ČR.

Festival opět prezenčně

„Letos jsou všechny akce konečně opět prezenční, takže lidé můžou vyrazit za vědou téměř kamkoli a vybrat si, co je nejvíce zajímá i jaká forma je baví,“ cituje tisková zpráva Evu Zažímalovou, předsedkyni Akademie věd ČR.

Letošním tématem je vše exotické hravou i poučnou formou. Například v  Ústavu experimentální botaniky AV ČR v Olomouci vědci představí, jak luští genom pšenice nebo šlechtí banánovník. Na programu je také koncert arabské hudby, ochutnávky orientálních jídel, origami workshop i zajímavé přednášky. V Praze bude dokonce možné vytvořit si vlastní lampion pod vedením mistrů z oboru.

„Jde o velmi speciální příležitost vidět skutečné mistry tradičního řemesla. Používají techniky z konce 18. století, speciální metody a nástroje na výrobu lampionů, které nemá veřejnost možnost vidět, pokud nenavštíví přímo jejich dílnu v Kjótu. Lampiony jsou navíc velmi praktické, odolné a přenosné,“ říká Nobuko Toyosawa z Orientálního ústavu AV ČR v tiskové zprávě zmíněného ústavu.

Zdroj: AV ČR, Tisková zpráva, Týden Akademie věd ČR, YouTube, Facebook

Autor: Veronika Holcová



Související články