Potravina budoucnosti: V Česku roste zájem o jedlý hmyz plný bílkovin a proteinů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jedly hmyz
Zdroj: Shutterstock

Řada lidí považuje červy a brouky za odporné. Výzkumy ale ukazují, že jejich oblíbenost v České republice roste především v gastronomii, píše web Zemědělec. Zatímco někdo má problém se na červa v přírodě jen podívat, jiní si je dopřávají jako pochoutku. Na zemědělském agrosalonu Země živitelka k tématu pro ČTK promluvila Petra Škvorová z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity.

Původně byli brouci a červi především oblíbenou pochoutkou amerických a afrických domorodců. Později se ale rozšířili do světa a dnes se dají sehnat i u nás. V České republice se konzumují převážně tři druhy hmyzu: potemník moučný, cvrček domácí a saranče stěhovavá.

Podle Škvorové má hmyz mnoho využití. Slouží jako krmivo pro zvířata, dá se jíst v mnoha podobách, například pražený či sušený a obalovaný, zároveň se z něho ale vyrábí i doplňkové potraviny, jako například hmyzí moučka do těstovin. Navíc odbornice tvrdí, že jde rozhodně o potravinu budoucnosti.

Velké množství proteinů

„Hmyz by mohl být časem doplněk velkochovů zvířat. Ne že bychom krávy nahradili tím červíkem. Bude to doplněk k bílkovině, protože hmyz je opravdu bílkovinná bomba. V mokré hmotě je to stejné jako hovězí maso. Ještě dřív, než se dostane na talíř pro lidi, ujme se jako krmivo pro hospodářská zvířata,“ říká Škvorová.

„Zájem o jedlý hmyz je čím dál větší. Nejvíce se proslavil především u mladých lidí,“ upřesňuje pro web Týden Marie Borkovcová z Mendelovy univerzity v Brně, která se jedlým hmyzem zabývá dlouhodobě. Borkovcová dokonce vydala i hmyzí kuchařku, ve které mluví o tom, jak se dají jednotlivé druhy brouků a červů zpracovat.

Doplňky stravy pro sportovce?

Podle Borkovcové se chuť jednotlivých druhů liší, pokud ale člověk překoná nechuť z toho, jak jídlo vypadá, může si i pochutnat. „Cvrčci chutnají po oříšcích, saranče jako popcorn, šváb zase po škvarcích. Ačkoli se dá jíst hmyz i syrový, je to ale stejně nesmyslné, jako jíst například syrové kuře,“ říká odbornice.

Chuť se prý liší podle jednotlivých druhů, cvrčci na másle chutnají po oříšcích, saranče jako popcorn a šváb po škvarcích. Hmyz se dá jíst i syrový, podle kuchaře je to ale stejně nesmyslné jako jíst třeba syrové kuře. Neměli by se také jíst brouci s krovkami, které přirovnal ke staré slepici.

Názory občanů ČR se ve velkém liší. „Nikdy bych nic podobného nemohla jíst. Je to nechutné,“ hodnotí stručně pro Přehledně24 pětatřicetiletá Věra. „Já jsem brouky měl několikrát. Jsou vynikající. Člověk se musí přenést přes to, jak vypadají. Mám hodně přátel, kteří milují například obalované cvrčky,“ protiřečí jí o dva roky starší Pavel.

V Česku prozatím nejsou žádné hygienické normy ani předpisy na to, jak hmyz chovat, aby splňoval požadavky jako potravina pro člověka. Přesto podle Škvorové v budoucnu bude pro lidi pravděpodobně daleko přijatelnějším jídlem, než je dnes.

Zdroj: Zemědělec, Přehledně24, ČTK, Týden

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články