Ministerstvo práce a sociálních věcí nedávno nechalo vypracovat analýzu o tom, kolik by stát ušetřil, kdyby se finančně na péči o důchodce podíleli jejich potomci. Jelikož se v tomto ohledu eráru peněz nedostává, část úhrad by mohla být do budoucna přenesena na blízké seniorů.
Společnost Moore Advisory CZ dostala od ministerstva práce a sociálních věcí na starost analýzu, která by mimo jiné ukázala i to, zda senioři mají ve svém okolí někoho, kdo by byl ochoten na ně přispívat, píše iDNES.
Jednalo by se o takzvané „alimenty na rodiče“, které by hradily děti seniorů, jejich partneři, manželé a manželky. V současné době totiž ve chvíli, kdy důchodcům nestačí na pokrytí výdajů vlastní důchod, dostanou o této skutečnosti potvrzení. Podle něj jim pak pobytová služba sníží platbu.
Někteří senioři nikoho takového nemají
Server Parlamentní listy upozorňuje, že se v poslední době zvyšovaly v zařízení pro seniory ceny služeb. Například stravné se nedávno zvedlo z 205 na 235 korun za den. Maximální cena za pobyt je nyní 280 korun na den, v roce 2022 to bylo korun 250, jak jsme psali zde.
I to je důvod, proč vláda zjišťovala, zda by byli lidé ochotni na své rodiče přispívat. Polovina seniorů v domovech důchodců uvedla, že mají ve svém okruhu člověka, který by na ně přispěl, v zařízeních se zdravotně postiženými ale 77 % osob uvedlo, že nikoho takového nemají.
Zhruba 42 % osob by se v tomto případě obrátilo s žádostí o pomoc na své děti. Podle analýzy by ale přispívat na své rodiče bylo ochotných jen 26,6 % potomků. A kromě analýzy potvrzují nesouhlas s alimenty na rodiče také sociální sítě.
Nechají je snad umřít na ulici?
„A když ti důchodci nikoho nemají, nebo děti odmítnou platit, protože nebudou mít peníze, tak je zavřou? A toho starého člověka nechají umřít na ulici?“ ptá se například na facebooku paní Magdalena.
„Potomci mají platit hypotéku na 40 let, šetřit si na důchod a ještě doplácet péči rodičům… To aby si opatřili ještě 4. zaměstnání,“ myslí si pak pan Zdeněk. Naopak někteří lidé ale vládu v tomto ohledu chápou.
„Pokud by na to potomci měli, měli by být ochotni přispět. Nejde všechno platit za lidi,“ myslí si pan Lukáš. „Souhlas. Je to bohužel tak a jinak to nepůjde,“ uvádí pan Dominik.
Pan Jan potom v komentářích na iDNES doplňuje: „Důvodem k ochotě rodičům pomoci by mělo být například to, že člověka dobře vychovali, 20 let živili a pak na něj ještě možná přepsali svůj dům…“
Zdroj: iDNES, Parlamentní listy, Přehledně24, Facebook
Autor: Šárka Cvrkalová