Podnikatelé se od ledna 2023 dočkají výrazné změny. Všem OSVČ budou zřízeny povinné datové schránky. Do schránek bude chodit veškerá korespondence se státem a zprávy v ní budou uloženy 90 dní. Poté se ale vymažou a přístup k nim budou mít pouze ti, kdo za provoz datové schránky zaplatí.
Ministerstvo vnitra bude od příštího roku zřizovat datové schránky podnikatelům, kteří je ještě nemají, ale také některým fyzickým osobám, které mají například občanský průkaz s čipem nebo používají internetovou komunikaci se svou bankou.
„Stát chce změnou zákona přimět občany, aby více používali datové schránky, jejichž prostřednictvím komunikují s úřady elektronicky. Povinně budou zavedeny pro všechny držitele živnostenského oprávnění a všechny podnikatele v takzvaných svobodných profesích, ale také spolky a společenství vlastníků bytů,“ říká pro BusinessInfo.cz finanční poradce Michal Dvořáček.
Zjednodušení komunikace? Jak pro koho
Podle Seznam Zpráv je jedním z hlavních důvodů zřízení schránek zjednodušení komunikace a ušetření za posílání dokumentů v písemné podobě. Úřady ale podle kritiků až příliš spoléhají na informační gramotnost občanů ČR.
Pro mnoho lidí může být elektronická komunikace velkým problémem, a povinnosti datových schránek se proto děsí. Navíc je tu zmíněná nevýhoda 90 dnů. Pokud chcete mít dokumenty k dispozici déle, musíte si za to zaplatit. U České pošty si může uživatel zřídit takzvaný datový trezor.
„Každý nový uživatel datové schránky má možnost si vyzkoušet Datový trezor na zkoušku na další 3 měsíce po uplynutí standardní 90denní doby uchování zpráv. Pokud si někdo datový trezor bude přát i dál, začne za něj tedy platit až po prvním půl roce od založení datovky,“ informují Seznam Zprávy.
Na rok si pak může koupit uživatel trezor za 120 korun, do kterého se vejde 20 zpráv, ale také i trezor až na 20 000 zpráv za 29 500 korun.
Veškeré informace o datových schránkách shrnuje pro nové uživatele také web Chci datovku.
Lidé se nemají čeho obávat
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš informoval na svém facebooku, že zřízení povinné datové schránky není nic, čeho by se lidé měli bát. „Změny ve zřizování datových schránek se blíží. Jsem rád, že se o tom v médiích začíná mluvit a chápu, že mnoho lidí má z nových datovek obavy,“ uvedl.
Dodal ale, že není třeba mít strach, protože je vše velmi snadné. Ne všichni sledující tento jeho názor však sdílí. „Mám osobní negativní zkušenost s datovou schránkou která je z mého pohledu fízlováním podnikatelů, a raději budu podnikat načerno či zruším své aktivity, než bych se svěřil do jha vypasených úředníků,“ napsal pod příspěvek jeden ze sledujících.
Dalším lidem se nelíbí, že je datovka povinností pro všechny, přestože někteří starší lidé nebudou mít nejmenší tušení, jak ji používat. „Podnikám, ale nejsem příliš znalý v elektronickém světě. Poradím si se základy, ale tohle mi připadá jako zbytečná složitost a změna něčeho, na co jsem zvyklý a co skvěle funguje,“ říká pro Přehledně24 pětapadesátiletý podnikatel z Ondřejovic.
„Podle vás není třeba mít strach z uživatelského pekla. Uživatelské rozhraní ale fakt nikoho netrápí. To, co trápí, jsou další povinnosti, které třeba na živnostníky padnou (elektronické podání daňového přiznání atd.),“ vzkázala Bartošovi na facebooku další sledující.
Najdou se ale i lidé, kteří jsou s novinkou spokojeni. „Já už bych se bez datovky neobešla. Není to žádná zátěž, naopak je vše rychlejší a pohodlnější,“ napsal další.
Zdroj: BusinessInfo.cz, Seznam Zprávy, Přehledně24, Chci datovku, Facebook
Autor: Šárka Cvrkalová