Požár v Českém Švýcarsku policie nyní řeší jako úmyslné obecné ohrožení. Oheň někdo založil vědomě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pozar ceske svycarsko
Zdroj: David Malík / CNC / Profimedia

Požár v Národním parku České Švýcarsko policie nově dle informací České televize vyšetřuje jako trestný čin. Konkrétně se jedná o úmyslné obecné ohrožení, zdá se totiž, že oheň někdo zapálil vědomě. Doposud byl požár řešen jako ohrožení z nedbalosti, na základě nových důkazů ale kriminalisté situaci přehodnotili.

„Na základě vyhodnocení dosud získaných informací a důkazů jsme případ překvalifikovali na trestný čin obecného ohrožení,“ uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková pro Novinky. Dodala, že konkrétní příčina ale není stále známá.

I nadále policie pátrá po tom, co konkrétně způsobilo vzplanutí prvního plamene, který po několik dlouhých dní rostl a ničil široké okolí. Podle mluvčí by vyšetřování mohlo trvat i několik měsíců a vzhledem k rozsáhlým škodám v lokalitě bude velmi těžké poskládat skutečnosti k sobě.

Dlouhá práce za nimi i před nimi

„V současné době provádíme ohledání místa činu v jednotlivých sektorech, za účelem zjištění kriminalistického ohniska požáru,“ uvedla Kubíčková. Na twitteru České televize se také objevil příspěvek upozorňující, že policie samozřejmě vše vyšetřuje ve spolupráci s hasiči.

Hasiči i policie za sebou mají velmi náročné dny. Požár se rozhořel 24. července a poslední ohnisko bylo pod kontrolou teprve 14. srpna. Po celou dobu se na místě střídaly nejen hasiči a policisté, ale také dobrovolníci, kteří unaveným jednotkám nosily například jídlo a vodu.

Na místě se vystřídalo dohromady 6000 hasičů, využita byla technika i z cizích zemí, s hašením velmi pomohla například italská letadla. Požár celkově zasáhl plochu o velikosti 1060 hektarů, evakuováni museli být obyvatelé z okolních vesnic. Nejvíce požár zasáhl Hřensko.

Prakticky nemožné vyšetřování

Řada lidí má za to, že vyšetřování bude velmi komplikované a dopadnout osobu, která je skutečně zodpovědná za vznik požáru, je podle komentářů veřejnosti i odborníků prakticky nemožné. Na webu Deníku jsou shrnuty základní informace o tom, co je při vyšetřování vzniku požáru nejdůležitější.

Na prvním místě je nalezení kriminalistického ohniska, tedy místa, kde celý požár vznikl a odkud se následně šířil do okolí. V tomto místě je třeba pátrat a následně na základě stop skládat informace k sobě. Většina informací o požáru v Českém Švýcarsku ale byla zničena.

Kromě samotného ohně, který pohltil řadu stop, trvalo hašení příliš dlouho a byly tak zničeny důkazy jak hasičskou technikou, tak i samotným časem. Navíc během záchranné akce několikrát pršelo a foukal silný vítr. Zda se tak policistům podaří dopátrat toho, co se vlastně na místě stalo, není jisté.

Zdroj: Twitter, Česká televize, Deník, Novinky, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články