Již pár let je v Praze velkým tématem dodržování stavebních předpisů u bytů využívaných ke krátkodobému ubytování přes platformy typu Airbnb. Podle odborníků má krátkodobý pronájem bytů negativní dopad na rozpočet hlavního města.
Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) nechce Praha bojovat proti samotnému chodu krátkodobého ubytování, ale o to, aby nedocházelo k obcházení zákona, což se v posledních letech stalo běžnou věcí.
Jde o bezpečí běžných nájemníků
Kvůli častějšímu využívání bytů ke krátkodobému pronájmu dochází k vylidňování centra Prahy, dochází k uzavírání služeb, obtěžování obyvatel a ohrožování bezpečnosti v domech, ve kterých se tyto byty nachází.
Při krátkodobém pronájmu bytu se na nemovitost vztahují přísnější pravidla, například přísnější kontrola protipožární ochrany. Dále je také zapotřebí, aby samotné stavební úřady posoudily, zda není porušován stavební zákon a zda nedošlo ke změně užívání nemovitosti.
Praha se snaží předejít porušování zákona a o této platformě vede často dlouhé debaty, při kterých se snaží o jasném nastavení pravidel pro všechny, kteří své byty pronajímají ke krátkodobým pronájmům.
V minulosti bylo poslancům předloženo již několik návrhů změn zákona. Prosadila se tak například povinnost sdělovat městu počet hostů kvůli účtování místních poplatků.
V zahraničí se naučili obcházet pravidla
Město chce aktuálně vytvořit metodický pokyn pro úředníky, který by pomohl k dodržování pravidel, jejich kontrolování a vymáhání.
Téma AirBnb se však neřeší pouze u nás. Problémy s platformou, která umožňuje krátkodobé ubytování, mají i okolní země. Největší problémy jsou pak s lidmi, kteří se naučili, jak vyzrát na zákony nastavené danou zemí.
Například Krakov eviduje dvaatřicet tisíc bytů, ve kterých se mohou návštěvníci města ubytovat. Město Krakov se se společností AirBnb domluvilo na tom, že bude samotnou platformu promovat, což se však nelíbí majitelům hostelů.
I přes zákazy krátkodobých ubytování, které některé evropské země vyhlásily, se i nadále můžete v těchto bytech ubytovat. Majitelé nemovitostí hostům při příjezdu sdělí, aby ve městech cizím lidem nesdělovali to, že platformu využívají. Hosté pak mají případně sdělit, že jsou hostitelovi příbuzní, kteří do destinace přijeli na návštěvu.
V Praze se kvůli pandemii byty určené pro krátkodobý pronájem staly byty, ve kterých je možnost pronájmu na delší dobu. Většinou jsou však nájemníci limitováni smlouvu na rok. Majitelé tím mají jistotu, že mohou při návratu turistů své nájemníky vystěhovat a pokračovat ve vydělávání vysokých částek za krátkodobý pronájem.
Autor: František Olša