Již po dvanácté se vyhodnocoval výzkum Místo pro život, jehož cílem je shromáždit data o objektivním pohledu na současný stav jednotlivých krajů. Výsledky jsou vždy analyzovány za každý kraj a následně vyhodnoceny v celostátním kontextu. Na druhém místě skončil Jihočeský kraj a následoval kraj Karlovarský. Naopak na posledním místě skončil Moravskoslezský kraj.
Výzkum Místo pro život každoročně zajišťuje společnost Communa, která následně uděluje vítězným krajům cenu.
Kritéria výzkumu
Průzkum vyhodnocuje sociální a enviromentální parametry a také spokojenost obyvatel. Průzkum provedla analytická agentura Datank, která využila data veřejných institucí a také vzala v potaz odpovědi 3 500 respondentů.
Celkové výsledky si můžete prohlédnout na webových stránkách, kde se také dozvíte bližší výsledky v jednotlivých oblastech.
Analýza se provádí v 8 základních oblastech, kterými jsou bezpečnost, občanská společnost a tolerance, volnočasové aktivity a turismus, péče o děti a vzdělávání, rozvoj infrastruktury, zdravotní a sociální služby, práce a ekologie a životní prostředí. Tyto oblasti jsou pak hodnoceny dle 55 kritérií.
Výsledky 12. ročníku
Na prvním místě se umístilo hlavní město Praha. Dle vyhodnocení kritérií má Praha nejvyšší průměrné mzdy, nejnižší nezaměstnanost, ale také nejvyšší počet lékařů či škol. Praha si v tomto velmi polepšila, protože v roce 2021 skončila v průzkumu na 13. místě.
Cenou za první místo se primátor Hřib pochlubil na svém facebookovém profilu.
„Mám pro vás skvělou zprávu, Praha zvítězila v soutěži o nejlepší místo pro život! Ve srovnávacím výzkumu mezi kraji zabodovalo naše město hlavně v naději na budoucnost. Je tu dobře placená práce, kvalitní vzdělání a dostupná lékařská péče. Obyvatelé Prahy se zároveň dožívají nejvyššího věku,“ napsal k fotce s cenou.
Druhé místo obsadil Jihočeský kraj s nízkou nehodovostí nebo třeba i s vysokým podílem dokončených bytů. Jihočeský kraj se zároveň umístil první v průzkumu spokojenosti obyvatel. I Jihočeský kraj si v hodnocení polepšil. V roce 2021 obdržel 5. místo.
Třetí příčka patří Karlovarskému kraji s nejvyšším podílem plochy přírodních biotopů, nejnižší produkcí komunálního odpadu či například nejnižším podílem dětí nepřijatých do mateřských škol. V roce 2021 pak pro srovnání tento kraj skončil na 12. místě.
Naopak na posledním 14. místě skončil Moravskoslezský kraj, který má dle vyhodnocení nejvyšší množství emisí škodlivých látek vypouštěných do ovzduší a je zde nejvyšší nezaměstnanost. Moravskoslezský kraj si tak pohoršil z 10. místa, na kterém skončil v roce 2021.
Zdroj: Byznysakce, Dropbox, Facebook, ČTK
Autor: Soňa Jiroutová