Praha hostila první summit Evropského politického společenství. Jde o naději míru v Evropě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
summit EU Petr Fiala
Zdroj: Profimedia

Pražský hrad včera hostil první summit Evropského politického společenství, na kterém se sešli lídři více než čtyř desítek evropských zemí. Ke dvěma nejvíce diskutovaným tématům patřil mír a bezpečnost ve světě a současná energetická krize. Obě situace byly řešeny jak v souvislosti s válkou na Ukrajině, tak i v obecném měřítku.

Jak informuje Česká televize, první summit Evropského politického společenství byl setkáním neformálním. Největší výhodou toho podle Petra Fialy bylo, že spolu mohli jednotliví zástupci volně hovořit. Hrdost, že Česká republika mohla akci hostit, projevil premiér na svém twitteru.

„Chtěli jsme vytvořit prostor pro výměnu názorů mezi evropskými zeměmi. Prostor, který není svázán nutností přijmout oficiální závěry, tahat se o slovíčka,“ uvedl. K jeho slovům se přidal i ministr zahraničí Jan Lipavský.

„Fakt, že se evropští představitelé schází v tomto širokém formátu, že zde máme britskou premiérku, tureckého prezidenta a zástupce z Balkánu a Východní Evropy – tedy představitele států, které nejsou členy Evropské unie, je zásadní věc,“ prohlásil hrdě.

Šance na obnovu míru

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského jsou jednání podobná těmto přesně tím, co svět potřebuje. Podle serveru ČTK dokonce doslova uvedl, že je summit v Praze šancí na obnovu míru v Evropě. Předseda Evropské rady Charles Michel za jeho slova poděkoval na své sociální síti.

Polský premiér Mateusz Morawiecki dále doplnil, že vzhledem k tomu, kdo všechno se summitu účastnil a k faktu, že na něm nebyl jediný zástupce Ruska, potvrdila se totální izolace Moskvy od zbytku světa. „Tento summit je úspěchem, protože ukázal jednotu zemí toužících po míru a odsuzujících agresivní politiku Ruska,“ řekl.

„Nejsou tu s námi zástupci Ruska – státu, který geograficky zdánlivě patří do Evropy, ale z hlediska svých hodnot a chování je nejvíce protievropským státem na světě,“ prohlásil Zelenskyj podle přepisu projevu, který jeho úřad zveřejnil na svých stránkách.

Dlouhodobá spolupráce

Petr Fiala mluvil na summitu mimo jiné s britskou premiérkou Liz Truss, se kterou kromě války na Ukrajině jednal i o další spolupráci České republiky s Londýnem. Za velmi významného hosta dále považuje také zástupce Turecka, které je podle jeho slov klíčem k řešení migrační krize.

„My jsme s Ursulou von der Leyenovou mluvili s panem prezidentem Erdoganem o řadě otázek, včetně otázky migrace. Turecko představuje do jisté míry klíč k řešení současných migračních problémů,“ řekl premiér podle serveru Novinky.

Akce se zúčastnilo celkem 44 lídrů různých zemí a podle serveru iDNES má většina z nich zájem na tom, aby se podobná setkání pořádala častěji. „Cesta před námi nebude jednoduchá a jen společně můžeme překonat výzvy, které nás čekají,“ uvedla například prezidentka Moldavska Maia Sanduová.

„Všichni sdílíme jeden kontinent od Kavkazu až po Island. A také provázané dějiny, něco nás spojuje,“ řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Ačkoli Petr Fiala uznal, že se lídři schází ve velmi náročné době, dodal, že právě v takovém případě je dobře, že státy drží při sobě.

Zdroj: Česká televize, ČTK, iDNES, Novinky, Twitter, President of Ukraine

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články