V kapli Zesnutí přesvaté Bohorodice na Olšanských hřbitovech byla od 1. dubna pozastavena činnost pravoslavné církve vzhledem k rozhodnutí Magistrátu hlavního města Prahy. Městu podle České televize vadily její aktivity i styky s lidmi na sankčním seznamu.
Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku je druhou největší církví v Čechách, hned po církvi katolické. V jejím čele stojí Jeho Vysokopřeosvícenost Michal, arcibiskup pražský a českých zemí, a do funkce byl jmenován na konci roku 2014.
Vlastním jménem Michal Dandár studoval Pravoslavnou bohoslaveckou fakultu v Prešově a poté Leningradskou teologickou akademii. Od roku 1966 byl však registrován jako vědomý spolupracovník StB a ve spisech vystupuje pod krycím jménem „Míša“.
Jako tajemník arcibiskupa pracuje Igor Střelec. Podle dostupných archivních záznamů studoval 5 let v Moskvě, a v roce 1987 se stal dokonce důstojníkem StB. Vazby na východ udržuje i po rozpadu Sovětského svazu a s jeho osobou je spojováno několik jmen, figurujících na sankčním seznamu EU.
Svými styky se nijak netají on ani jeho manželka: „Můj manžel ukončil školu StB, takže byl vyškolený rozvědčík, řekla bych, že i zkušený. Všude má známosti,“ uvedla už v minulosti Tatiana Střelcová.
Výpověď dostali v prosinci
Již v lednu vyšlo najevo, že pravoslavná církev podala na Správu pražských hřbitovů žalobu, aby oddálila účinnost výpovědi z kaple, kterou dostala už na konci loňského roku. Majitelem krypty z roku 1924 je město Praha a církev ji má pouze vypůjčenou k bohoslužbám. Podle dostupných informací a fotografií se zde ale zdaleka neodehrávaly jen pietní duchovní obřady.
„Pořádaly se tady věci, které návštěvníci hřbitova neradi viděli, typicky to bylo například svěcení automobilů,“ uvedl pro Českou televizi ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený.
„Krypta byla využívána například jako skladiště nebo se tam odehrávaly nějaké hostiny, což příbuzným těch zesnulých vadilo,“ popsal Červený. V kapli je například pohřben první československý premiér Karel Kramář s manželkou.
Nyní se v kapli podle nové smlouvy smí odehrávat pouze církevní obřady. Magistrát prý nechtěl pravoslavné vyhnat úplně, snažil se ale o značné omezení jejich necírkevních aktivit v historicky velmi cenné kapli.
„Jednání, i přes nemalé potíže, bylo vedeno konstruktivně s oboustrannou vůlí k nalezení shody,“ uvedli zástupci církve.
Situace na Ukrajině
Problémy městu činí i možné spojení některých předních duchovních s Ruskem, nebo konkrétně s Putinem. To je v současné době neustávajícího konfliktu na Ukrajině dost zásadní problém.
„Můj názor není podstatný, nebudeme se k tomu nyní vyjadřovat,“ řekl pro ČT Igor Střelec stručně a dál se k věci odmítl vyjadřovat.
Na webových stránkách pravoslavné církve se však už dříve objevila reakce pražské pravoslavné církve na dřívější reportáž České televize, kde se zástupci církve proti vyznění reportáže jasně vymezují, neboť je reportáž staví do špatného světla. Reportáž se týkala právě pátrání po majetku Rusů spojených s Putinem.
Zdroj: ČT24, iRozhlas, Pravoslavná církev v českých zemích
Autor: Veronika Holcová