Pražská plynárenská od června zdraží. Na nestabilní situaci na trhu reagují i ostatní dodavatelé

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Zasobnik plynu
Zdroj: Profimedia.cz

Pražská plynárenská dle mluvčího Miroslava Vránka od června zdraží plyn v průměru o 39 procent. Toto zdražení se dotkne zákazníků, kteří využívají ceník Standard. Zákazníků, kteří mají ceny vázané na jiný ceník či je mají fixované, se toto zdražení nedotkne. Důvodem zdražení je dlouhodobá nepříznivá situace ve vývoji cen na velkoobchodních trzích.

Pražská plynárenská zásobuje přibližně 425 tisíc odběrných míst a patří tak mezi největší tuzemské dodavatele plynu. Bohužel dle jejího mluvčího nelze vzhledem k nejisté situaci na trhu vyloučit další zdražování.

Výše zvýšení bude záviset na ročním odběru

Pokud procentuální zdražení převedeme na měsíční náklady, tak rodina s ročním odběrem 0,4 MWh využívající plyn na vaření zaplatí měsíčně o 36 korun více. Rodiny s odběrem 4 MWh, tj. rodiny využívající plyn na vaření a ohřev vody, zaplatí měsíčně o 363 korun více. Což je již citelný rozdíl zejména v době, kdy dochází ke zdražování ve všech odvětvích.

Platný ceník od 1. června tedy počítá s cenou 2 957,1 korun za 1 MWh. Pro představu v dubnovém ceníku byla tato cena 2 057,1 korun. Toto jsou však částky v případě, kdy rodina využívá plyn pouze na vaření. Rodinám, které využívají plyn na ohřev, se cena zvedne z původních 1 773,83 korun na 2 673,82 korun.

„S uvedenou změnou vyčkala společnost na konec topné sezony s cílem zmenšení reálného dopadu na zákazníky. Základní ceník Standard využívají z velké části zákazníci s malou spotřebou, využívající zemní plyn například pouze k vaření, kdy zvýšení ceny tak nebude z hlediska celkové částky výrazné,“ uvedla Pražská plynárenská.

Z nového ceníku také vymizely veškeré slevy za věrnost a nelze si zřídit žádnou fixaci. Zákazníci, kterým v dohledné době vyprší fixace, budou muset přejít na běžný ceník.

Pražská plynárenská dostane nejspíše úvěr

Radní města schválili pro Pražskou plynárenskou dvoumiliardový úvěr. Firma jej využije na nákup plynu na další zimu. O definitivním schválení však budou jednat ještě zastupitelé koncem dubna. Již nyní je jasné, že budou probíhat živé diskuze, protože opozice s rozhodnutím nesouhlasí.

„Rád bych zdůraznil, že Pražská plynárenská je stabilní a finančně zdravá společnost,“ uklidňuje podle ČTK stávající zákazníky radní pro majetek Jan Chabr. Důvodem k žádosti o úvěr bylo, aby firma měla jistotu, že dokáže energiemi zásobit všechny své zákazníky.

„Je třeba připomenout, že Pražská plynárenská je zároveň i tzv. dodavatelem poslední instance, tedy tím, kdo se postará o odběratele zemního plynu v Praze v případě pádu jejich dodavatele. I z tohoto pohledu je tedy zásadní, abychom jí maximálně pomohli čelit tlakům, které dnešní složitá doba přináší,“ uvedl pro iDNES primátorův náměstek Pavel Vyhnánek.

Zdražilo Innogy, PRE i MND

Další významní dodavatelé plynu také reagují na aktuální situaci. Innogy zvýšila ceny zemního plynu již v březnu a další zvyšování se dle mluvčího Martina Chalupského nechystá.

Pražská energetika (PRE) informovala své klienty o plánovaném zdražení již v únoru. Jedná se o přibližně 25 % zdražení v případě elektřiny a 30 % zdražení v případě plynu.

„V tuto chvíli další zvyšování ceny nechystáme, nicméně vzhledem k turbulentní situaci na energetickém trhu nelze další změny v ceníku do budoucna vyloučit,“ řekl pro ČTK mluvčí Karel Hanzelka.

MND také musel přistoupit ke zdražování, a to o 29 %. Rodina využívající plyn k vaření i ohřevu tak zaplatí měsíčně o 172 korun více.

„Dosud se nám dařilo mírnit dopad vysokých cen na naše zákazníky díky postupnému zajišťování energií. Bohužel však s ohledem na současnou situaci a pokračující rostoucí ceny komodit musíme reagovat a upravit ceny našich základních ceníků,“ uvedl pro iDNES ředitel marketingu a komunikace MND Jan Sýkora.

Také dodal, že v současné době si zákazníci nemohou sjednat fixaci ceny a MND nyní nepřijímá nové odběratele.

Zdroj: Přehledně24, ČTK, iDNES, Seznam Zprávy, Novinky

Autor: Soňa Jiroutová



Související články