Před Pražským hradem se opět demonstrovalo proti Miloši Zemanovi

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman učinil před pár dny rozhodnutí, které s sebou přineslo velkou kritiku napříč celým politickým spektrem. U politických vyjádření však vlna nevole neskončila a posunula se i mezi občany. Ti svou nespokojenost s prezidentovým rozhodnutím projevili 31. března na demonstraci, která se konala přímo před Pražským hradem.

Jméno Miloše Baláka rezonuje českou společností již několik dní. A i ti, kteří se o politiku moc nezajímají, začali jméno tohoto pána vyhledávat se snahou pochopit, co se vlastně stalo.

Milost dva dny po rozsudku

Prezident Zeman při nástupu do funkce tvrdil, že bude s udělováním milostí velmi obezřetný a udělí ji pouze ve výjimečných případech. Stanovil jasně daná pravidla, dle kterých se při udělování bude řídit. Již omilostnění dvojnásobeného vraha Jiřího Kajínka těmto pravidlům zcela neodpovídalo. A stejně tak je tomu nyní.

Kdo je vlastně Miloš Balák? Je to šéf Lesní správy Lán a je podřízeným Vratislava Mynáře. Byl zodpovědný za výběr vhodné firmy pro druhou etapu zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře.

Při výběru měl dle rozsudku zvýhodnit firmu ESB. Toto Balák po celou dobu odmítá, avšak soud jeho vinu uznal a pravomocně jej odsoudil ke 3 letům odnětí svobody, 4 letům zákazu činnosti a pokutě 1,8 milionu.

Obratem se dle svého vyjádření pro Deník N obrátil na pana prezidenta sám s prosbou o milost.

Pro stejný deník poté uvedl: „Já i moje rodina jsme panu prezidentovi osobně vděční, že mě v rozhodujícím okamžiku mého života podržel a udělil mi milost. Pro pana prezidenta snad bylo jeho rozhodování o to snazší, že mou práci v Lesní správě Lány devět let sleduje, a ví, co jsem v oboře se svými spolupracovníky v posledních letech vykonal.“

Prezident Miloš Zeman svou milost odůvodnil tak, že pan Balák je pracovitý a bezúhonný a že dospěl k závěru, že při vynesení rozsudku bylo důležitější, kde Balák pracuje, a nikoliv jen povaha jeho činu.

Tento prezidentův krok se nesetkal s pochopením napříč politickým spektrem. Okamžitě se k němu politici začali vyjadřovat a rozhodnutí prezidenta odsoudili.

Premiér Petr Fiala například vyjádřil obavu, že toto rozhodnutí nepřispěje k důvěře občanů v právní systém země. Mnoho politiků se pozastavilo i nad rychlostí, se kterou byla milost vydána. Prezident totiž omilostnil Baláka dva dny po vyhlášení rozsudku.

Demonstrace před Pražským hradem

Kromě politiků se vyjádřili i občané, a to na demonstraci konané 31. března v podvečerních hodinách před Pražským hradem.

Na jednom z transparentů stálo například: „Zemane, jeleni v Lánech už troubějí, že tě už na Hradě nechtějí.“ Organizátorem demonstrace byl spolek Milion chvilek pro demokracii. Sešlo se odhadem 400 lidí a žádali, aby prezident abdikoval.

Někteří z přítomných měli nasazené masky prasečí hlavy jako odkaz na knihu George Orwella Farma zvířat.

Právě z ní pochází pasáž, kterou protestující na demonstraci zmínili: „Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější.“ Demonstranti tak upozorňovali na skutečnost, že dle nich prezident a jeho kancelář již několik let dokazují, že pro ně platí jiná pravidla.

Dnešní aprílový den pak Milion chvilek pro demokracii zvolilo pro zveřejnění aprílového příspěvku na facebooku, který však odrážel to, co si spolek a jeho sledující nejvíce přejí.

Pro ČTK se k této konkrétní milosti vyjádřil i Jan Lata, který je prezidentem Unie státních zástupců. Ten podotkl, že „udělená milost se dá interpretovat i tak, že lidé z okolí prezidenta Miloše Zemana jsou jednoduše beztrestní“. Odůvodnění je dle něj nepřijatelné a mělo by být podloženo vážnými důvody, což není.

Kancelář prezidenta se zatím ke kritice nevyjádřila. Jedinou dosavadní reakcí je příspěvek Jiřího Ovčáčka na twitteru, ve kterém cituje Václava Havla z roku 2001.


Zdroj: iRozhlas, iDNES, České noviny, Přehledně24, Novinky

Autor: Soňa Jiroutová



Související články