Premiér Fiala zhodnotil úspěchy vlády. Zrušení EET a silniční daně ale veřejnost jako úspěch nevnímá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Petr Fiala
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Vláda Petra Fialy je u moci od listopadu roku 2021. Od té doby mnoho věcí v České republice změnila. Úspěchy svého kabinetu se na sociální síti pochlubil sám jeho předseda. Veřejnost s ním ve velké většině případů ale nesouhlasí.

Podle Petra Fialy vláda dokázala naplnit velkou část bodů svého programového prohlášení. Jedním z nich bylo například i snížení odvodů na sociální pojištění pro částečné úvazky. „Chceme lidem pomoci se zapojením do pracovního procesu, i když nemohou pracovat na plný úvazek,“ objasňuje premiér.

Druhým splněným bodem je podle Fialy zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH na 2 miliony Kč pro OSVČ. To ale někteří lidé kritizují. „Stát tím přišel o kolik miliard?“ ptá se například pan Pavel.

Zrušení EET

Zrušení elektronické evidence tržeb zavedené Andrejem Babišem bylo velmi diskutovaným tématem. Dlouhodobě ho kritizovala například Alena Schillerová, podle které vláda připravila státní kasu o pravidelný příjem 13 miliard korun.

Nakonec byla EET zrušena a Fiala to považuje za další z velkých úspěchů svého kabinetu. Ani s tím ale lidé nesouhlasí. Podle nich se měla jednou zavedená EET maximálně upravit. Její rušení bylo nesmyslné. A to si myslí dokonce i voliči Fialy.

„Zajímavé, já to jako váš volič vnímám tak, že jste naprosto nesmyslně a nesystémově připravili státní rozpočet o prostředky (ať už jakkoli velké) i nástroj kontroly. Naprosto nesmyslný krok a vy se jím ještě chlubíte,“ uvádí uživatel Honza.

Jako zbytečné a populistické vnímají lidé také zrušení silniční daně pro osobní automobily a dodávky. „Je rozumné v době bezprecedentního rozpočtového deficitu rušit daně?“ píše na twitteru Národní ekonomická rada vlády.

Ukončení závislosti na Rusku

Velmi významné kroky vláda učinila ohledně závislosti České republiky na ruském plynu. Jednou z klíčových potřeb bylo zajištění kapacit v nizozemském LNG terminálu, což se kabinetu podařilo.

Česko se tak zbavilo závislosti na ruském plynu, kterého nyní čerpáme pouhá 4 %. „Rok po začátku ruské agrese na Ukrajině jsme dokázali ukončit závislost na ruském plynu. Veškerý plyn, který v lednu přitekl do ČR, byl z jiných zemí než z Ruska. Opět se tak ukazuje, že všichni, kdo strašili, že nezvládneme zimu, neměli pravdu,“ komentoval to Fiala na sociální síti.

Zdroj: Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články