Loňský rok se instagram zaplavil lidmi, kteří se fotili s roztomilými chlupatými zvířátky podél řeky, kteří se nechali krmit čímkoliv, co jim člověk nabídnul. Takové fotografie jistě získaly spousta lajků a srdíček. Není to ovšem nic přirozeného.
Řeč je o nutriích, které vypadají jako velcí bobři a zvláště v posledních letech je mohl každý potkávat téměř na každém kroku podél řek. Jsou ochočené a nechají se krmit přímo od lidí.
Nekrmte nutrie
Ačkoliv se z nutrií stala oblíbená atrakce především podél řeky Vltavy v centru Prahy (a nejen tam), odborníci apelují na lidi, aby jejich roztomilým čumáčkům odolali a nekrmili je.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Invazivní druh hlodavce, který je původem z Jižní Ameriky, nemá v našich končinách přirozeného nepřítele. Ve větším počtu může narušit stabilitu břehů a hrází. Rychleji se tak sesouvají břehy a hrozí pád stromů.
Budují totiž pod zemí nory, které jsou jako dlouhé tunely. Navíc tak jako jiní hlodavci přenáší různé choroby jako jsou salmonela, tularemie a leptospirózu. Také po nich na březích zůstávají zbytky jídla, které lákají další nebezpečné hlodavce, jako jsou potkani.
Dalším problémem je vytlačování původních a přirozených živočichů z těchto oblastí.
Dochází k jejich překrmování
Pravděpodobnou příčinou jejich rozšíření jsou velmi mírné zimy a příhodné podmínky. Nutrie se pak rozmnožuje i několikrát za rok a z jednoho vrhu jsou tři až šest mláďat.
Kvůli nízké úmrtnosti nutrií v souvislosti s jejich překrmováním je toto přemnožení podle odborníků pochopitelné. „Na řekách a vodních plochách v zastavěných oblastech je hustota populace mnohdy větší než ve volné krajině,“ uvedl Ondřej Mikula z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
Zákaz krmení vydaly nedávno Pardubice, Český Dub na Liberecku, či Kuřim na Brněnsku.
Zdroj: České noviny
Autor: Julie Bordášová