Prezident vyhlásil termín voleb do obecních zastupitelstev. Kdo, kdy a jak se může zúčastnit?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
komunalni volby
Zdroj: Profimedia

Letošní volby do obecních zastupitelstev se uskuteční v září, a to konkrétně v pátek 23. a v sobotu 24. září. Paralelně s nimi se budou konat i senátní volby. O vyhlášení termínu prezidentem Milošem Zemanem dnes informoval Pražský hrad. Předchozí komunální volby se konaly v roce 2018 ve dnech 5. a 6. října. Letos tak zvolil prezident dřívější termín.

Až do 19. července mají strany čas na odevzdání kandidátek. V tento den skončí také lhůta pro nominace na senátory. Už teď je jasné, že velká většina z 27 senátorů, kterým končí letos funkční období, se na podzim pokusí svou pozici obhájit.

Někteří naopak již teď informovali o uvolnění svého místa v Senátu. Obhajovat post bude také předseda horní komory Miloš Vystrčil i další členové vedení horní komory. Naopak třeba ministryně životního prostředí Anna Hubáčková již teď ví, že kandidovat nebude.

Do zastupitelstva obce může kandidovat kdokoli, komu bylo již 18 let, pokud u něho nenastaly nějaké problémy v rámci výkonu volebního práva. Kandidáty pak do voleb staví politické strany, hnutí a jejich koalice. Hnutí se přitom nemusí registrovat na ministerstvu vnitra.

Kdy a jak volit?

V České republice může volit každý, komu je minimálně 18 let, nedošlo u něj k omezení svéprávnosti a má trvalé bydliště v obci, kde se volby konají. V případě, že má přechodné bydliště jinde a nemůže se v den voleb dostavit, může si zažádat o možnost volit v jiném místě díky tzv. voličskému průkazu.

Co se týče otevírací doby volebních místností, v pátek 23. září bude jako tradičně možnost volit od 14 do 22 hodin a v sobotu 24. září pak od 8 do 14 hodin. V České republice patří volební účast mezi průměrné, každým rokem ale odborníci doufají v její zvýšení.

Mnoho lidí se ale o politiku nezajímá, nebo nemá tušení, jak vlastně volby do zastupitelstva fungují.

Složitý volební systém

Je pravda, že volby do obecních zastupitelstev mají v České republice jeden z nejsložitějších systémů. Volič si může vybrat, zda chce zakřížkovat celou volební stranu, nebo dát hlas pouze jednotlivým kandidátům. Navíc se dají obě možnosti i kombinovat.

Volič má tolik hlasů, kolik je členů daného zastupitelstva. Přerozdělování mandátů pak není o nic jednodušší. Nejprve se musí sečíst hlasy strany s těmi, které dostali jednotliví její kandidáti, pak se vyřazují strany, které mají méně než 5 % z hlasů.

Nakonec se pomocí takzvaných preferenčních hlasů určuje, kdo z kandidátů získá mandát v zastupitelstvu. Celkový počet hlasů, které strana dostala, se vydělí počtem jejích kandidátů. Jakmile má některý kandidát o 10 % hlasů více, než je průměr strany, dostává se na první místo. Pokud je těchto kandidátů více, rozhodují preferenční hlasy.

Celý systém je skutečně komplikovaný, na druhou stranu ale většina voličů bez problémů chápe, co má udělat, a přepočítávání hlasů už jde mimo ně, tudíž ho příliš neřeší. Očekává se ale, že i letos bude počet voličů spíše průměrný.

Zdroj: Pražský hrad, Ministerstvo vnitra ČR

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články