Příspěvek na stavební spoření je podle Bartoše neefektivní. Peníze by se měly využít jinde

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Ivan Bartos
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

V minulém týdnu se zdálo, že se vláda shodla na ukončení státní podpory ke stavebnímu spoření. Ačkoli opozice krok kritizuje, ušetří se tím až 4 miliardy korun pro státní kasu. Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše je navíc příspěvek neefektivní.

Stát by měl peníze, které vkládá do podpory stavebního spoření, využít na jinou formu podpory bydlení. Bartoš to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Naopak bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová si myslí, že by podpora měla zůstat.

Zrušení podpory podpoří, ale…

Ivan Bartoš v pořadu připustil, že zrušení státní podpory na stavební spoření podpoří. Dodal ale, že bude požadovat garanci, že budou peníze využity vhodně jinde.

„Je to jakýsi zvykový způsob spoření, byť ho lidé stále uzavírají, ale státní příspěvek ,požerou‘ banky na tom, že spravují tento titul,“ uvedl šéf Pirátů. V minulosti byl podle jeho slov příspěvek mnohem vyšší a dnes se tak už nevyplatí.

Třeba ČSOB i Raiffeisen stavební spořitelna ale na svých sociálních sítích spoření vychvalují a na rozdíl od Bartoše mají jasno v tom, že se vyplatí a státní příspěvek je velmi důležitý. Prezentují však především stavební spoření jako produkt, který se jejich klientům stále vyplatí. Záleží tedy nyní na tom, jak bude probíhat vládní jednání.

Celkově se koalice na zrušení příspěvku neshoduje. „My nejsme pro zrušení stavebního spoření bez náhrady. Aby bylo dostupné bydlení, je pro nás priorita,“ uvedl podle TV Nova poslanec za lidovce Michael Kohajda. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury je ale třeba o věci dále debatovat.

Efektivní není hlavně naše vláda

Podle Bartoše je příspěvek na stavební spoření neefektivní. To samé se ale prý dá říci o naší vládě. Alespoň to tak podle facebooku vnímá například pan Vladimír. A další lidé komentují článek podobně.

„Vláda zřejmě chystá mladým lidem dávat místo příspěvku na bydlení takzvané podmostovné. Bude to příspěvek ve formě plesnivé deky, aby se mladí pod mostem, kde budou bydlet, měli alespoň čím přikrýt,“ uvádí s nadsázkou uživatel Pavel.

„Je pravda, že opravdu ten příspěvek ve velkém procentu případů skončí jinde než v bydlení. Když se ale ty stejné peníze nechají státní správě, tak z nich doputuje až k lidem jen tak 10 %, protože zbytek spolkne rozežraná státní správa. Výrazně lepší by byla pořádná kontrola toho použití ze stavebního spoření,“ píše pak v komentářích na Novinkách pan Jan.

Zdroj: Přehledně24, Česká televize, Facebook, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články