Problém s dolem Turów. Česko-polské vztahy se pořádně vyhrocují

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Turow
Zdroj: Shutterstock

Těžbu v polském uhelném dole Turów poblíž Liberce kritizuje Česká republika dlouhodobě. Před nedávnem pak Soudní dvůr Evropské unie vyhověl české žádosti a nařídil provozovateli dolu těžbu okamžitě zastavit. Toto rozhodnutí ale Polsko tvrdě kritizuje. Co česko-polské rozepře způsobilo a jak dlouho ještě mohou trvat?

Česká republika podala k evropskému soudu stížnost ohledně dolu Turów na přelomu února a března. Těžba podle ní totiž negativně ovlivňuje životní prostředí i hladinu podzemních vod, což má údajně vliv na životy desetitisíců obyvatel Česka.

Soudní dvůr EU stížnosti vyhověl a 21. května provozovateli dolu nařídil, aby provoz okamžitě ukončil. Navzdory tomu zde ale těžba pokračuje a proti rozhodnutí navíc protestují i běžní polští občané.

Barikáda hranic

Rozhodnutí evropského soudu v Polsku vzbudilo velké veřejné pobouření. Uhelný důl Turów a přidruženou elektrárnu provozuje polostátní společnost PGE, která tu zaměstnává zhruba osm tisíc lidí.

V případě zastavení těžby by tedy většina z nich přišla o práci. To by navíc znamenalo ekonomickou ztrátu nejen pro zaměstnance dolu, ale pro celý region, protože by o to míň utráceli. Elektrárna Turów k tomu vyrábí zhruba 5-7 % celkové energie, která v Polsku vzniká, takže nejde pouze o lokální problém.

Na to už mnoho polských obyvatel okolních oblastí zareagovalo. Organizace Ruce pryč od Turówa (Ręce precz od Turowa) už například svolala několik protestních akcí.

Uskutečnila například blokádu hraničního přechodu v Hrádku nad Nisou. Auta protestujících zatarasila vjezd do Polska, takže se na českých silnicích začaly tvořit kolony. Podobných akcí uskutečnila více.

„Poláci situaci nerozumí“

Zákaz těžby by měl podle Soudního dvora platit až do vynesení konečného rozsudku ve sporu. Důl však v pracích i nadále pokračuje. Polský premiér se pak před několika dny sešel s českým premiérem Andrejem Babišem, podle kterého jednali o možné dohodě ve prospěch obou stran.

Případ je o to problematičtější, protože polská vláda před nedávnem prodloužila povolení provozu dolu až do roku 2044. PGE navíc plánuje důl i nadále rapidně zvětšovat a prohlubovat, což může mít pozitivní dopad na polskou ekonomiku, ale i větší ohrožení zásob podzemní vody pro české občany.

Podle polské reportérky Karoliny Baca-Pogorzelské jsou problémem zhoršující se česko-polské vztahy a selhávání diplomacie. „Nerozumím tomu, proč polská vláda až dosud s Českou republikou nemluvila, nevyjednávala, nekomunikovala,“ uvedla v podcastu Vinohradská 12. Dále je podle ní problém, že polští občané situaci plně nerozumí. „Jsou přesvědčeni, že ‚zlá Evropská unie chce zavřít náš důl v Turówě‘ a hotovo,“ doplnila.

Autor: Petr Hejčl



Související články