Firma zažádala o dotaci z evropských fondů ve výši 226 milionů korun na výstavbu technologického parku. Tu získala. Zanedlouho ale zkrachovala. Kvůli nedodržení závazků musela Česká republika Evropské unii peníze vrátit z vlastního rozpočtu. Nyní je vymáhá po zkrachovalé firmě. To ale není tak jednoduché, neboť majitelé nejsou k dohledání.
Pro Radiožurnál o kauze promluvil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Útvar vyšetřuje možný dotační podvod. U tohoto zločinu hrozí pachateli pět až deset let vězení.
Dotace na inovace ve výši 226 milionů
O dotaci požádala v roce 2013 firma RG Group, která chtěla peníze na technologický park. V tom se měly vyvíjet nízkoenergeticky náročné a inteligentní domy. Park se v Písku opravdu postavil, ale jeho cena ani vzdáleně neodpovídala výši dotace.
Stát to zjistil, když se přihlásil do insolvenčního řízení s firmou RG Group. Jediným majetkem firmy byl právě technologický park, ten se ale nakonec prodal za pouhých 40,9 milionu korun. Ale dotaci v plné výši 226 milionů musela Česká republika vrátit, a to ze svého rozpočtu.
Vzhledem k výši dotace a způsobu, jakým byla použita, se o případ zajímá NCOZ. „Obvinění měli svým jednáním vylákat z operačního programu Podnikání a inovace, programu Prosperita Výzva III, celkovou částku ve výši cca 226 milionů korun,“ uvedl její mluvčí pro Radiožurnál.
Věc vyšetřuje také policie. „Ve věci bylo zahájeno trestní stíhání čtyř fyzických osob pro jednání, které bylo kvalifikováno jako zvlášť závažný zločin dotačního podvodu a zvlášť závažný zločin poškození finančních zájmů Evropské unie,“ uvedl pro rozhlas mluvčí městského zastupitelství Praha Aleš Cimbala.
Z policejního vyšetřování dokonce vyplývá, že práce, které si firma RG objednala a které zaplatila z dotací, měla provádět firma Eldex, na kterou má RG Group vazbu a zřejmě ji ovládali ti samí lidí. Dá se tedy předpokládat, že vyfakturované práce nebyly vůbec provedeny.
Stavbu za čtvrt miliardy provedla firma s třemi zaměstnanci
Eldex je firma z Prachatic. Je zajímavé, že její sídlo bylo ve sdílené kanceláři s půjčovnou nářadí a podle dostupných zdrojů měla celkem tři zaměstnance. Nevypadá tedy příliš reálně, že by takováto firma mohla zrealizovat zakázku za téměř 250 miliónů korun.
Firmu Eldex záhy po dokončení zakázky převzala od původního majitele Miroslava Dejmka nová společnost Villagio Group. Společnost má ovšem sídlo na Seychelských ostrovech. A jedinou zástupkyní firmy v České republice je Zdena Malá, která má problémy s exekucí.
Není příliš jasné, kdo mohl takovýmto subjektům takto velkou dotaci poskytnout. Odpověď by mělo poskytnout ministerstvo průmyslu, které dotaci přidělilo. To ovšem zatím mlčí. Jak se ukazuje, už žádost o dotaci nebyla v pořádku. RG Group se například zaštitovalo jako expertním garantem vlastní sesterskou firmou. Ta ovšem nikdy skutečně nefungovala a nikdy nezveřejnila ani své účetní uzávěrky.
Autor: Markéta Krejčí