Národní archiv a Ústav pro studium totalitních režimů spustily v sobotu jedinečný projekt Politické procesy. Interaktivní web mapuje způsob, jak pracovala komunistická propaganda během zmanipulovaných soudních procesů. Prozatím byl představen proces Rudolfa Slánského. Další na řadě je Milada Horáková.
Projektem Politické procesy, který je k dispozici na stejnojmenné webové stránce, vytvořily společně Národní archiv a Ústav pro studium totalitních režimů. Jejich dílem se na svých webových stránkách i na twitteru pochlubilo i ministerstvo vnitra.
Nahlédněte do dobových záznamů politických procesů 50. let 20. století v 🇨🇿. Projekt @NarodniArchivCZ a @ustr_cr ukazuje, jak pracuje propaganda, když chce manipulovat obrazem reality.
Manipulace na příkladu procesu s Rudolfem Slánským můžete zkoumat na https://t.co/LG5jpftTmL. pic.twitter.com/YnebawNVxS
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) December 3, 2022
Okolnosti zmanipulovaného procesu
Jedinečný projekt má ukázat, jak dříve pracovala komunistická propaganda. „Z nahlédnutí do dobových záznamů politických procesů 50. let 20. století často mrazí, ale díky tomu můžeme konečně v plné nahotě vidět, jak pracuje propaganda, když chce manipulovat obrazem reality,“ vysvětlil Petr Vokáč, náměstek ministra vnitra na jejich oficiálních stránkách.
Na webu je k dispozici prozatím proces s bývalým generálním tajemníkem KSČ Rudolfem Slánským. Právě z tohoto důvodu byla internetová stránka spuštěna 3. prosince 2022 ve 3:06. Právě v tento čas totiž uplynulo 70 let od chvíle, kdy se v tomto procesu začalo s popravami.
Odsouzeno k smrti bylo tehdy se Slánským dalších 10 lidí. Tři lidé pak dostali doživotní trest. Proces se stal jedním ze symbolů komunistické propagandy, která se nebála tehdy zasáhnout i do vlastních řad. Snažila se tak upevnit moc i pomocí strachu.
Lidé si na webu mohou zjistit dobový kontext, a to skrze odborné studie i popularizační články. Prohlédnout si také mohou medailonky všech lidí, kteří byli v daném procesu zmíněni. Kvůli znepřehlednění procesu bylo jmenováno přes 670 osob, na webu jsou k dispozici informace zhruba o polovině.
Porovnání oficiálních i neoficiálních záznamů
Součástí stránek je také takzvaná eBadatelna. Tam si zájemci mohou například poslechnout záznamy ze soudní síně. Zároveň k porovnání nabízí i variantu záznamů, které šly v tehdejším Československém rozhlase, a variantu, která byla zachycena z přijímačů v Západním Německu.
Ani jeden ze záznamů není zcela autentický a je patrné, že v nich komunistická propaganda řádně úřadovala. Ve všech nahrávkách lze totiž na některých místech pomocí sluchu zaregistrovat práci střihače.
„Takových míst jsou v celém procesu desítky, možná stovky. Ukazuje to, že i primární zvukový záznam prošel úpravou, byť ne tak masivní jako třeba to, co šlo skutečně do vysílání,“ vysvětil pro iRozhlas spoluautor projektu Marek Janáč.
Příště bude Horáková
Na eBadatelně je k dispozici i takzvaná „hnědá kniha“, která písemně zachycovala dění v soudní síni. Ale ani ta není zdaleka kompletní.
„Takzvaná ‚hnědá kniha‘, tedy jediný zdroj, který měla veřejnost celých 65 let k dispozici jako obraz dění v soudní síni, obsahuje textu o 27 procent méně (než dochované zvukové záznamy pozn.red.),“ vysvětlil Janáč České televizi.
Ministerstvo vnitra prozradilo, že dalším procesem, který bude na stránkách prezentován, bude ten s Miladou Horákovou. Badatelé už na tom mají v tuto chvíli intenzivně pracovat.
Zdroj: Politickeprocesy, Ministerstvo vnitra ČR, iRozhlas, Česká televize, Twitter, iDNES
Autor: Markéta Mladá