Obchody s potravinami pomalu mizí z českého venkova. Starostové se s tím ale nechtějí smířit. Pomoci jim v tom může dotační program od ministerstva průmyslu a obchodu. Řešením by mohly být také „obchody bez prodavačů“. Lidé jsou k nim ale stále trochu skeptičtí.
Dříve byl malý obchůdek se základním zbožím součástí téměř každé vesnice. Nyní už je situace jiná a malé provozovny doslova bojují o svůj život. Lidé už do nich totiž na velké nákupy nechodí, zvláště u důchodců a maminek na mateřské jsou ale stále velmi oblíbené.
Tito lidé chodí do obchůdku třeba i každý den. Jejich útrata ale většinou udrží prodejnu v chodu jen velmi obtížně. Zdražení energií, ale i zboží situace vesnických obchodů ještě více zkomplikovala.
Obchody mohou požádat o dotaci
Ministerstvo průmyslu a obchodu tak připravilo dotační program Obchůdek 2021+. Zažádat o dotaci mohou obchody všech krajů kromě Prahy. Podmínkou ale je, aby provozovna byla v obci do jednoho tisíce obyvatel a aby tam byla jediná.
Dotace ve výši až 130 tisíc na provozovnu budou přerozdělovat kraje, které mohou k dotaci přidat i své vlastní prostředky. „Nejmenší obce mají největší šanci, že dostanou dotaci,“ vysvětlila České televizi tisková mluvčí Ústeckého kraje Magdaléna Fraňková.
Prodejny bez prodavačů už nejsou sci-fi
Dostupnost potravin i v těch nejmenších obcích by mohly zajistit i takzvané obchody bez prodavačů. Ty úplně první se začaly v České republice objevovat už během loňského roku. Zatím se ale jejich provoz testuje paradoxně spíše ve větších městech.
Úplně první samoobslužnou prodejnu otevřel řetězec COOP na začátku března loňského roku ve Strakonicích. Další pak následovaly v Českém Krumlově, Ústí nad Orlicí a Lipně nad Vltavou.
Tyto obchody fungují jako ty běžné, tedy během otvírací doby je přítomen prodavač. Po jejím skončení se obchod uzavře, lidé si v něm ale i přesto mohou nakoupit. K otevření dveří a vstupu do provozovny je potřeba speciální aplikace s potvrzenou bankovní identitou.
Lidé si v obchodě nakoupí běžným způsobem, u pokladny naskenují svůj nákup a bezhotovostně zaplatí. Na odchod z provozovny opět použijí aplikaci. Jak uvedla společnost pro server Kupi, provoz těchto obchodů probíhá bez problému a nepotvrdily se ani obavy z případného vandalismu či z vysokého počtu krádeží.
I v Praze už existuje několik bezobslužných prodejen. V těch ale, na rozdíl od těch od společnosti COOP, nejsou prodavači přítomni nikdy.
Záměry takovýchto prodejen hodlá v budoucnosti podporovat i ministerstvo. „Prodejny by mohly běžně fungovat jako nonstop večerky nebo menší prodejny na vesnicích, kde je složité zaměstnat prodavače,“ vysvětlil v tiskové zprávě ministr Jozef Síkela.
Diskutující mají strach z uvěznění i ztráty soukromí
Lidé v diskuzích ale mají spíše z nového způsobu nakupování strach. „Když už nebudu uvažovat nějaké nekalé živly, tak k tomu úplně stačí, když někomu klikne v mobilu baterka, ne? “obával se v diskuzi na webu Lupa Petr toho, že by mohl v obchodě omylem zůstat uzavřený.
„Považujete za normální jít si koupit rohlík do obchodu, kam vás bez předchozí perlustrace vůbec nepustí, pak vás trvale šmírují, a když vás omezí na svobodě, tak vám nabídnou slevový kupón? O tom se Orwellovi ani nesnilo,“ narazil na nutnost kamerového systému na prodejně další diskutující.
Zdroj: Česká televize, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Kupi, Lupa, Podnikatel
Autor: Markéta Mladá