Již na konci dubna jsme vás informovali o tom, že obyvatelé Braníku se brání hluku, který zejména během letních festivalů vychází z Ledáren Braník. Obyvatelé za tímto účelem sepsali i petici a starostka Prahy 4 Irena Michalcová slíbila řešení této situace.
Zástupce iniciativy Hluk z Prahy 4 Miloš Závora v této souvislosti uváděl, že vše záleží na vůli pořadatelů a vyzdvihl práci pořadatelů technopárty, která proběhla v areálu bývalého bazénu pod terasami Barrandov a obyvatele Braníku a okolí nijak neomezovala.
Nyní to vypadá, že by se obyvatelé mohli dočkat řešení v brzké době, protože pražští radní včera schválili záměr poslat protihlukovou vyhlášku do zkráceného připomínkového řízení. Vyhláška se týká právě hluku z koncertů v Ledárnách Braník. Díky tomuto urychlení by plánovaná vyhláška mohla začít platit již v červenci.
„Kulturu v Praze velmi podporujeme, ale není možné, aby se koncerty ve volném prostoru konaly tak, že svým hlukem nepřiměřeně obtěžují obyvatele i vzdáleného okolí. Obdrželi jsme petici se stovkami podepsaných občanů a jako zastupitelé města musíme udělat vše pro to, aby nebylo poškozováno zdraví obyvatel města stejně jako jejich právo na pohodu bydlení,“ uvedla radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová, která má vyhlášku na starosti.
„Pokud dosud nebyli schopni pořadatelé akce zjednat sami nápravu, má město pravomoc i povinnost to řešit vyhláškou. Zároveň jsem se obrátila na ministra zdravotnictví, aby vrátil do zákona ustanovení, že tyto situace budou moci opět řešit hygienické stanice,“ dodala radní.
Jednání s pořadateli prý nebyla úspěšná
„V oblasti Ledáren Braník jsou pořádány během letních měsíců velmi hlučné koncerty. Dochází dokonce i k újmě na zdraví. Obyvatelé jsou obtěžováni tak masivním hlukem, že nemohou v klidu bydlet,“ uvedla na tiskové konferenci Kordová Marvanová. Ta také sdělila, že v souvislosti s hlukem přicházejí z Prahy 4 a Prahy 5 stovky stížností.
Vyhláška bude upravovat dobu konání koncertů. Ty by se ve všední dny mohly konat od 8 do 21 hodin, o víkendu pak od 9 do 22 hodin. Také stanoví podmínku, že u akcí nad 200 lidí bude možné tyto akce pořádat maximálně pětkrát v měsíci.
Dále se tyto akce mohou konat maximálně ve třech po sobě následujících dnech a musí po nich následovat pauza deset dní. Vyhláška také stanoví hlučnost akcí maximálně na 50 decibelů. V minulých letech totiž bylo naměřeno i 90 decibelů.
Praha 4 se nejdříve snažila jednat s pořadateli, ale jednání dle Marvanové nebyla úspěšná. „Předcházela k tomu jednání s pořadateli, která ale neměla výsledek. Na prvním místě by bylo, aby pořadatelé koncertů v Ledárnách provozovali své aktivity způsobem, který nebude takto zasahovat. Ale loni to bylo neúnosné, a i letos se občané bojí.“
Dodala však, že pořadatelé slíbili zajistit technická opatření tak, aby koncerty co nejméně omezovaly obyvatele, a slíbila, že se půjde na první koncert podívat, aby vše zkontrolovala.
Trestní oznámení na Hřiba a Třeštíkovou
Iniciativa Hluk z Prahy 4 dokonce podala dle Pražské drbny trestní oznámení na primátora Zdeňka Hřiba a radní pro kulturu Hanu Třeštíkovou. Měli se prý snažit bránit projednání chystané vyhlášky.
Dříve situaci s hlukem řešily hygienické stanice, ale v roce 2015 jim toto oprávnění odebral pozměňovací poslanecký návrh.
Zdroj: Přehledně 24, Praha, Pražská drbna, Hluk z Prahy 4
Autor: Soňa Jiroutová