Ministři a jejich náměstci budou mít možná znovu povinnost prokázat se před jmenováním do své funkce čistým lustračním osvědčením. Informovalo o tom dnes ve své tiskové zprávě ministerstvo vnitra s tím, že návrh novely už byl zaslán do připomínkového řízení.
Lustračním zákonem je označován takový zákon, který provádí kontrolu údajů v různých evidencích a rejstřících. V Česku se jedná konkrétně o ujištění, zda nebyla v minulosti daná osoba příslušníkem nebo spolupracovníkem StB, funkcionářem KSČ, nebo členem akčního výboru.
Pokud dojde k tomuto sjednocení předpokladů, které jsou podle novely nutné k výkonu funkcí na všech úrovních, povede to zároveň k posílení právní jistoty demokratického státu, píše ČTK. Rakušan se k celé situaci vyjádřil mimo jiné na svém twitteru.
Napravujeme to
„Přišlo mi šílené, že se u nás mohl stát ministrem bývalý příslušník nebo spolupracovník StB stejně snadno, jako se rozdělovaly dotace na lahodný tousťák. Napravujeme to. Máme novelu lustračního zákona, která opět vyžaduje, aby se ministři prokázali čistým lustračním osvědčením,“ napsal Rakušan.
Přišlo mi šílené, že se u nás mohl stát ministrem bývalý příslušník nebo spolupracovník StB stejně snadno jako se rozdělovaly dotace na lahodný tousťák. Napravujeme to. Máme novelu lustračního zákona, která opět vyžaduje, aby se ministři prokázali čistým lustračním osvědčením.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) July 22, 2022
V oficiálním prohlášení ministerstva vnitra pak doplnil: „Je nepřípustné, aby lidé s politickou i odbornou rozhodovací pravomocí nemuseli na rozdíl od svých podřízených prokazovat, že se nezapletli s totalitním režimem.“ Podle jeho slov jde o chybu, se kterou je třeba něco udělat.
„Zrušení povinnosti čistého lustračního osvědčení u členů vlády byla chyba. Jejím napravením znovu naplňujeme původní záměr zákona,“ doplnil ministr vnitra. Ten také naráží na to, že Andrej Babiš se lustračním osvědčením prokázat nemůže, proto už by se v případě zavedení novely nemohl do vlády vrátit.
Pokud se chtěl člověk dostat na pozici člena vlády, v minulosti se na něj lustrační zákon vztahoval. V souvislosti s přijetím zákona o státní službě ale byla tato povinnost vypuštěna. Jak připomíná Česká televize, lustrační zákon u nás byl poprvé přijat 4. října 1991.
Nově i elektronicky
V současné době může žadatel o vydání lustračního osvědčení zažádat pouze v listinné podobě. Ministerstvo vnitra ale s ohledem na elektronizaci navrhuje zavedení možnosti podat si žádost elektronicky. Jedná se o rychlou a bezpečnou cestu, která usnadní práci oběma stranám.
Za žádost se platí 200 korun, v případě listinného podání se správní poplatek hradí takzvanou kotvovou známkou. Pokud by byla zavedena i online možnost, mohl by se poplatek platit bezhotovostně. Návrh na veškeré změny resort vnitra rozeslal do meziresortního připomínkového řízení.
Zdroj: ČTK, Twitter, Ministerstvo vnitra, Zákony pro lidi, Česká televize
Autor: Šárka Cvrkalová