Češi chudnou rekordním tempem — s tímto zjištěním přišel ekonom Vít Hradil ze společnosti Cyrrus. Podle závěrů jeho analýzy to může mít vliv například i na počet rozvodů či na spotřebu alkoholu. Česká republika však i nadále zůstává mezi zeměmi, které jsou nejlepší pro život.
Aktuální vysoká míra inflace nedevalvuje jen úspory Čechů, ale také jejich mzdy. Což nevyhnutelně povede ke snížení životní úrovně značné části obyvatel.
Češi skokově chudnou
Ve studii společnosti Cyrrus to potvrdil i ekonom Vít Hradil. Podle něj „Česko aktuálně prochází nejprudším propadem reálných mezd v rámci zemí OECD i své vlastní samostatné historie“.
Ačkoliv se lidem může nyní mzda lehce zvedat, zboží zdražuje mnohem rychleji. Reálná mzda se tak stále snižuje. Podle Hradila se v letošním roce propadne o 8,3 %. To znamená, že pokud má člověk průměrnou měsíční mzdu 40 tisíc korun, na to, aby si udržel loňskou životní úroveň, mu bude chybět zhruba 3 300 korun měsíčně.
Rozvody, alkohol i nedůvěra vládě
Podle závěrů odborné analýzy bude mít tato nepříznivá ekonomická situace logicky vliv na osobní život Čechů. Předpokládá se, že negativně se projeví například v konzumaci alkoholu. Tu Hradil predikuje v následných dvou letech o 0,35 litrů čistého alkoholu vyšší, než tomu bylo v roce 2020.
Vyšší se očekává také rozvodovost, a to o 0,2 rozvodu na 1000 obyvatel. Nejvíc však očekává pokles v důvěře vládě. Podle společnosti Cyrrus během příštího roku si vláda u lidí pohorší o 12,4 procenta.
Tyto tendence jsou vidět i na sociálních sítích. Závěry analýzy zveřejnil na svém facebooku například Tomio Okamura z hnutí SPD. A současně vyzval současnou vládu k demisi.
Podobně to viděli i fanoušci jeho stránky. „Demisi!!! Nejhorší vláda a žene ČR do záhuby,“ napsala diskutující Lenka. „Nám klesají a politikům rostou,“ napsala uživatelka Marie.
Stále dobré místo pro život
Lidé na stejné sociální síti se ale pod článkem zpravodajského webu iDNES vyjadřovali mírněji. „Ono holt nemůže být furt dobře, a když je hůř, je dobré se zařídit, aby bylo líp,“ myslí si Zbyněk. „Pojďme se ještě víc postrašit, to pomáhá,“ napsala uživatelka Milada.
Že to ve finále nebude „tak horké“, uvedl i sám Hradil. „Objektivně sice zažíváme zhoršení, ale nedostáváme se mimo kategorii jedné z nejlepších zemí k životu. Pokud nedojde k nějaké katastrofě, příští dva roky zůstaneme zemí, kde se dobře žije,“ vysvětlil serveru iDNES.
„Určitě nehrozí, že bychom se dostali třeba na úroveň zemí, jako je Portugalsko. Co se týká lidí, kteří se propadají do chudoby, číslo sice roste, ale není to věc, který by ohrozila fungování společnosti. Krize dopadá nyní na lidi, kteří se měli špatně už dříve,“ potvrdil například i ředitel STEM Martin Buchtík.
Zdroj: Cyrrus, iDNES, Facebook
Autor: Markéta Mladá