Řešení menstruační chudoby podle Aleny Schillerové. Víme, jaké má plány

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
alena schillerova
Zdroj: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Řešením lepší finanční dostupnosti menstruačních pomůcek se bude opětovně zabývat ministryně financí Alena Schillerová. Úkolem ji pověřil Andrej Babiš. Ten se inspiroval Skotskem, které nově poskytuje potřebným ženám hygienické pomůcky zdarma.

„Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo něco takového možné i u nás. U příjmově slabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení,“ uvedl tehdy premiér na sociálních sítích.

Snížíme daně, slibuje ministryně

„Dneškem přichází důležité kroky pro návrat zpět do normálního života. A dnes také předložím vládě návrh na vyřešení menstruační chudoby v Česku,“ uvedla dnes ministryně na twitteru. Dlouhodobě usiluje o přeřazení těchto produktů ze základní sazby 21 procent do druhé snížené sazby 10 procent, která platí na léky nebo dětskou výživu.

Náklady na očekávané snížení DPH pro menstruační pomůcky ministerstvo financí odhaduje na 300 milionů korun. „Na trhu s dámskými hygienickými potřebami je velká konkurence. Proto očekávám, že zákaznice toto snížení ve svých peněženkách skutečně pocítí,“ uvedla ministryně Alena Schillerová.

Vláda projednává zařazení vložek do hmotných rezerv

Novinkou je návrh, aby stát prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR) zařadil menstruační potřeby mezi komodity, které jsou udržovány ve skladech pro případ živelních, válečných či jiných katastrof a krizí. Ten bude vláda projednávat během dnešního dne.

Pokud by návrh prošel, SSHR by musely do konce roku 2023 pořídit deset milionů kusů menstruačních vložek, což by v případě mimořádného krizového stavu pokrylo až pětidenní absolutní výpadek těchto pomůcek. Dva miliony vložek by podle návrhu dostaly bezplatně potravinové banky, které by je dodávaly potřebným ženám.

Celková cena by podle ministerstva neměla překročit 24 milionů korun. „Jedná se zároveň o řešení, které oproti alternativě ve formě snížení DPH s rozpočtovým dopadem až 300 milionů Kč představuje také významnou úsporu pro veřejné rozpočty,“ upozornil resort.

„Menstruační chudoba je typické společenské tabu. To, že se o ní příliš nehovoří, bohužel neznamená, že neexistuje. Je to problém, který v České republice trápí a skličuje přibližně 70 tisíc žen,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Část opozice považuje řešení tohoto tématu za předvolební tah. „Celkově se nelze zbavit dojmu, že vláda si chce líbivým krokem naklonit část veřejnosti, pročež se uchyluje k nesystémové snaze, o které se prostě bude hodně mluvit, neboť dámské menstruační pomůcky jsou typem všeobecně známého a všeobecně používaného zboží,“ okomentoval situaci člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Autor: Aneta Střechová



Související články