Před pár dny došlo k požáru restaurace v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Následně se ukázalo, že restauraci vlastní firma vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře. Dle vyjádření Mynáře byl požár založen úmyslně, vyšetřování hasičů však ještě neskončilo.
Vratislav Mynář však úmyslné založení považuje za zcela evidentní a požár označil za důsledek „nenávistné kampaně médií“. Zároveň dodal, že v den požáru měl původně v restauraci být se svou rodinou, a tedy naznačil, že jeho rodina byla v ohrožení.
Mynář obviňuje novináře
Na stránkách Hradu bylo zveřejněno prohlášení Vratislava Mynáře, v němž stojí: „Již léta jsem svědkem štvavé nenávistné kampaně médií. Celou dobu jsem si myslel, že je to součást mojí práce. Snažil jsem se s tím bojovat, argumentovat, vysvětlovat. Ale s nenávistí boj nelze vyhrát. Až donedávna, kdy tento srub vyhořel.“
„Ten den, kdy se to stalo, jsem tu měl se svou rodinou trávit prodloužený víkend. A jen onemocnění mého syna znamenalo to, že jsme zůstali v Praze, a ne v Osvětimanech. Nechci ani domyslet, jaká hrůza se mohla stát. Tady přímo vidíte, k čemu vede nenávist novinářů z pořadu 168 hodin, Reportéři ČT, paní Jílkové z ČT, Seznam Zpráv, Respektu, Deníku N či iRozhlasu. Tito všichni ohrozili životy mých dětí a mojí rodiny,“ pokračuje Mynář.
Jak však trefně reaguje redaktor Erik Tabery z Respektu, svá tvrzení kancléř ničím nedokládá a bez důkazů je vše pouze spekulací. Dále uvádí, že novináři dělají svou práci a ke svým tvrzením mají důkazy.
Je pravdou, že Vratislav Mynář se nyní musí hodně bránit článkům, které o něm nyní vycházejí. V jeho neprospěch však hraje, že pro zjištění novinářů jsou dostupná svědectví.
Národní bezpečnostní úřad například potvrdil, že to byl právě Mynář, kdo dal pokyn ke skartaci dokumentu dokazujícího, že ruská vojenská rozvědka zaútočila na sklad munice ve Vrběticích.
Také nezákonné praktiky související s Lesní správou Lány, za které byl pravomocně odsouzen Miloš Balák, byly doloženy a soud je uznal dostačujícími.
Neschválené cesty
Tajná cesta do katarského Dauhá, která nakonec díky usvědčujícím fotografiím tajnou nebyla, s sebou také přinesla mnoho otázek, které na důvěryhodnosti Vratislavu Mynářovi rozhodně nepřidaly.
O co šlo? Jak vyšlo najevo z pozdějšího vyjádření Hradu, mělo se jednat o cestu za účelem pozvat katarského emíra na návštěvu do Česka. Proč se však dané cesty zúčastnil Martin Horák a Peter Závodský, to již Hrad nevysvětlil. Stejně jako skutečnost, že o Mynářově cestě neměla vláda žádné informace.
Ze zákona však vše, co se týká zahraničí politiky, musí vláda schválit.
Tuto neschválenou cestu komentoval například senátor Pavel Fischer: „Do Ruska pan prezident vysílal muže bez prověrky – pana (Martina) Nejedlého, teď vyslal do Kataru trestně stíhaného kancléře také bez prověrky, o jehož diplomatických schopnostech nikdo nic neví. Pro mě je to ohrožení zájmů České republiky.“
Mluvčí premiéra ani mluvčí ministra zahraničí se k cestě nevyjádřili.
Další nejasností pak zůstává, proč jel emíra pozvat Mynář, a ne některý z našich diplomatů, nebo proč se pozvání emíra nespojilo s květnovou oficiální vládní cestou do Kataru.
Není to ale první neschválená cesta Vratislava Mynáře. Jak upozorňuje iRozhlas, v roce 2020 se navzdory pandemii vydal Mynář společně s Martinem Nejedlým a Jaroslavem Tvrdíkem do Pekingu. Údajně sem měl vézt dopis od prezidenta Miloše Zemana.
Proč o dané cestě opět nevěděl nikdo z vlády a proč za pana prezidenta v těchto soukromých státních záležitostech jednají osoby bez prověrky? Hrad tyto otázky opět nechal bez odpovědí, pouze se postavil za Mynáře.
Byl požár úmyslný?
Dle vyjádření Vratislava Mynáře je jisté, že byl požár budovy v Osmětimanech založen úmyslně. A jak jsme uvedli, viní z toho novináře.
Mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková však jeho slova zcela nepotvrdila. Sdělila, že „příčina požáru v Osvětimanech je nadále v šetření, čeká se na výsledky expertiz“.
Na stránkách Pražského hradu je však dlouhá zpověď Vratislava Mynáře, kde hned v úvodu sděluje, že dle prvních zjištění našich vyšetřovatelů někdo požár založil úmyslně. Důležité je nejspíše slovo „našich“, protože hasiči zatím žádné stanovisko nevydali.
K jeho textu na stránkách Hradu se okamžitě vyjádřilo několik médií. Například mluvčí Českého rozhlasu uvedl: „Zpravodajství Českého rozhlasu se řídí důsledně zákonem o ČRo a Kodexem ČRo. Podobná nařčení kategoricky odmítáme.“
Šéfredaktor Seznamu Jiří Kubík reagoval ostřeji: „Některé hlouposti si komentář opravdu nezaslouží. Pokud bych to měl říct ostřeji – je mi neskutečně líto, že v naší zemi máme na Hradě tak nekompetentní a pochybné lidi, jako je pan Mynář, trestně stíhaný člověk bez (bezpečnostní) prověrky.“
Zdroj: Hrad, Zprávy Aktuálně, iRozhlas, Respekt
Autor: Soňa Jiroutová