Restauracím chybí zákazníci. Navíc dál zdražují

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Restaurace
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Restaurace jsou i dál poloprázdné. Něco zachraňují rozvážkové služby, ale i tak jsou na polovině jejich obvyklých předcovidových výdělcích. Navíc stále rostou ceny potravin i energií. Provozovatelé jsou zoufalí a musí zdražovat.

Restaurace a stravovací služby jsou jedny z těch, které zasáhla koronavirová epidemie nejvíce. Část roku musely být zavřeny úplně. Nyní zase musí dodržovat vládní opatření, mohou k posezení pouštět pouze očkované a zavírat nejpozději ve 22 hodin.

Tržby stále hluboko pod průměrem

Tržby jsou tedy stále podprůměrné. Návštěvnost stravovacích zařízení nastínil Petr Šorna pro deník E15. Tržby restaurací od lidí, kteří reálně jedí v restauraci, se snížily o 57 procent oproti době před pandemií Covid-19.

V případě, že se započítají i tržby z rozvozu jídla, jsou čísla trochu lepší. Celkové tržby restaurací jsou v souhrnu obou prodejních forem 42 procent pod předcovidovým obdobím,“ vysvětlil obchodní ředitel společnosti Edenred deníku.

Z dat je patrné, že Češi pomalu, ale jistě mění své návyky. Lidé začínají stále více objednávat jídlo s sebou. To si pak vyzvedávají sami v restauraci, nebo použijí některou z doručovacích online platforem.

Rozvoz opět roste

Před pandemií tuto možnost využívalo kolem 3-5 procent lidí. Během jarních omezení se to vyšplhalo až na 66 procent. Úpadek nastal zase v létě, kdy se veškerá omezení snížila. I tak 10 procent výdělků restaurací tvořil dovoz.

Nyní je vidět, že čísla opět stoupají. V současné situaci si každé čtvrté jídlo odnese zákazník domů, anebo si jej převezme kurýr.

Dovoz využívají také lidé, kteří pracují na home office. Ti se stále více vrací k vaření doma. A nejen oni. Jak ukazují statistiky, mnoho lidí si bere do práce obědy z domova.

Restaurace musí zdražit

Pokles tržeb obědů však podle restauratérů není tak markantní jako tomu je u klasických večeří. Právě na těch provozovatelé restaurací nejvíce vydělávají a tyto výdělky jim teď chybí.

Proto většina musela přikročit ke zdražení. „Meníčka jsem musel zdražit, ale s rozumem. Za dvě stovky by to nikdo nekoupil, ale doplácet na obědy nemůžu,“ řekl pro E15 provozní restaurace Jan Voráček.

Zdroj: E15

Autor: Markéta Mladá



Související články