Rodiče českých žáků museli už několikrát během letošního školního roku sáhnout hlouběji do kapsy. Dražší byla školní výbava, zdražily se obědy a nyní budou zřejmě finančně nákladnější i zájmové kroužky. Lidé, kteří mají pocit, že to již finančně nebudou zvládat, mohou požádat o pomoc stát či obec.
Inflace a drahé energie stále více svírají běžný život Čechů a výjimkou nejsou ani rodiče malých dětí. Těm udělalo zdražování pomyslnou čáru přes rozpočet už několikrát.
Zdražily pomůcky, jídelny i kroužky
Jak jsme již informovali, poprvé se rodiče „zapotili“ v září, kdy vzrostly ceny za školní vybavení, a to nejen do první třídy. Vyšší ceny se objevily v září také ve školních jídelnách, některé z nich zdražily ještě i na začátku letošního roku.
Nyní se ke zvyšování cen přidaly i mimoškolní aktivity dětí, především tedy kroužky. Ty jsou většinou hrazeny půlročně, zatímco někde se zdražilo už v září, jinde se se vyšší náklady promítnou až nyní.
„Kroužky k 1. lednu 2023 jsme nezdražovali a v tomto pololetí ani nebudeme. Po mnoha letech jsme však zvedali ceny od 1. září 2022, a to v průměru o 10 procent,“ řekla například iDNES Jana Šertlerová, ředitelka DDM v Orlové. Naproti tomu například v Kopřivnici zdražili teď v pololetí. A to řádově o padesát až dvě stě korun.
Cenu zvyšují energie i mzdy
Důvody zdražování jsou zřejmé — vyšší ceny energií, pomůcek, ale také zaměstnanců. To vše způsobilo, že kroužky nyní stojí až o 25 procent více. Jejich organizátoři však nechtějí cenu rapidně navyšovat. Ve většině případů tak zvyšují cenu průměrně o 10 procent a zbývající finance se snaží ušetřit jinde.
„Snížili jsme teploty v tanečních sálech, na chodbách, v šatně a snažíme se upravit výpaly v keramických pecích tak, aby byly plně naloženy,“ vysvětlila dále Jana Šertlerová, ředitelka DDM v Orlové. Informoval o tom zpravodajský web iDNES.
Pro mnohé rodiče je ale nepředstavitelné, že by své děti přestali na mimoškolní aktivity posílat. Zásadní vliv mají na vývoj dětí i podle odborníků.
„Kroužky a zájmové vzdělávání rozvíjejí vedle zájmu dítěte o konkrétní téma také jejich myšlení, dovednosti. Děti nelze kvůli zdražování nechat bez této důležité složky rozvoje, nechat je například brouzdat po internetu nebo sledovat videa,“ řekl webu Praha IN provozní ředitel společnosti Veselá věda Jaroslav Faltýn.
Rodiče mohou požádat o pomoc
Lidé, kteří mají obavy, že se náklady za koníčky jejich dětí stanou brzy neúnosné, mohou požádat o pomoc, a to hned na několika místech.
Zaprvé mohou zažádat o snížení platby či jejich úplné odpuštění přímo u některých organizátorů kroužku. Především těch, jejichž zřizovatelem je obec či školský úřad. Této možnosti ale lidé příliš nevyužívají — nevědí o ní, nebo se jednoduše stydí.
„Z pěti tisíc dětí, které máme v systému, si jich o tu slevu ročně řekne tak pět. Myslím si, že by měly nárok i další, kdyby se o to jejich rodiče nestyděli říct,“ potvrdil Deníku předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže Libor Bezděk.
Rodiče mohou také využít jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci v hmotné nouzi, kterou poskytuje Úřad práce. „Dávku je možné poskytnout i tehdy, když klient nemá dostatek peněz na zaplacení odůvodněných nákladů spojených se vzděláváním nebo zájmovou činností nezaopatřených dětí,“ vysvětlila Deníku mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.
Lidem se snaží pomoci i samotné radnice. Některé tak nabízí příspěvek na zájmové kroužky pro nízkopříjmové rodiny z jejich obce.
Rodiče by se tak v případě tíživé situace měli informovat na Úřadu práce či přímo na městském úřadě. Pomoci s vyřízením jim mohou také neziskové organizace působící v dané obci.
Zdroj: Deník, iDNES, Praha IN, Přehledně24
Autor: Markéta Mladá