Rodičovský příspěvek opět vyvolává diskuze a emoce. Ve hře je valorizace i zkrácení rodičovské

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Rodina setri penize
Zdroj: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Téma zvýšení rodičovského příspěvku je opět aktuální, ale debaty jsou velmi protichůdné. Zatímco někteří poslanci navrhují zvýšení o 50 tisíc korun, opozice navrhuje o 100 tisíc, a ministr financí naopak navrhl rodičovskou zkrátit.

Rodičovský příspěvek byl zvýšen v roce 2020, a to na 300 tisíc korun, které si rodič může vybrat do 4 let dítěte. Průměrná výše rodičovské, kterou si rodiče volí i s ohledem na možnosti umístění dítěte do školky, činí 9 495 korun.

Valorizace rodičovské

Vzhledem k aktuálním debatám o zvýšení důchodů, které se snaží vláda obejít, aby snížení bylo menší, než se plánovalo, se začaly zintenzivňovat debaty o rodičovské.

Server Seznam Zprávy uvádí, že zatímco důchody narostly mezi roky 2012 až 2022 o 61 %, rodičovský příspěvek se navýšil pouze o 41 %.

Téma chce znovu ve Sněmovně otevřít například Olga Richterová či Marie Jílková, která je mimochodem zároveň autorkou výzvy „stop kultuře workoholismu“.

„Rodičovský příspěvek je typicky pro dvě osoby, pro ženu a pro dítě, a pohybuje se mezi sedmi a půl až devíti tisíci korunami měsíčně. Průměrné důchody, což je velmi dobře, jsou na úplně jiné úrovni. Chci na tom ukázat, že jsme naprosto ztratili pohled na rodiny s dětmi,“ říká Richterová, která navrhuje valorizaci rodičovského příspěvku a důvody vysvětluje i ve videu.

Její záměry zveřejnili Piráti i na svém twitteru.

„Je na místě prosazovat minimálně to, aby se zvýšil rodičovský příspěvek alespoň o paušální částku. Pro nás je minimální možnou částkou 50 tisíc korun. Ale určitě to není vyjednané a není na tom shoda v rámci koalice, je to něco, co vnímám jako potřebné,“ dodává Jílková.

Rodičovská jako cesta do chudoby

Lucie Trlifajová ze Sociologického ústavu a Centra pro společenské otázky pro server Seznam Zprávy označila nízký rodičovský příspěvek jako jeden faktor chudoby.

„Příspěvek je hrozně nízký dlouhodobě, vidím to ve všech výzkumech, že je to jeden z důležitých faktorů chudoby. Často vyšší míra ohrožení chudobou zejména u samoživitelek s rodičovským příspěvkem souvisí,“ říká Trlifajová a dodává, že problémem je i nedostatek míst v předškolních zařízeních.

Řešením by mohl být návrh Olgy Richterové, která chce do legislativy zakotvit takzvané sousedské hlídání. „Jde o skupinky do čtyř dětí v domácnostech,“ říká Richterová.

Ředitelka Národního centra pro rodinu, Marie Oujezdská, pro tentýž server uvedla, že se rodičovský příspěvek původně počítal jako 40 % průměrného výdělku. Před rokem tak dle jejích výpočtů měla být výše rodičovské 508 tisíc korun.

„Mělo by být zohledněno, kolik vydělávám a jaký mám ušlý výdělek, když pečuji o své dítě. Nikoho nemůžeme nutit, aby zůstal s dítětem doma, ale jde o individuální péči, měla by to být náhrada ušlého výdělku,“ řekla Oujezdská.

Důchody na úkor rodičovské?

Zatímco na jedné straně vláda mluví o zvýšení rodičovské, na straně druhé začal nyní ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka mluvit o tom, že vláda nemá peníze ani na důchody.

„Já dneska peníze na zvýšení ‚rodičáku‘ nemám. A když budeme důchody takto zvyšovat, tak se mi finanční prostor pro to ještě zmenšuje. Já vím, že možná mezigenerační solidarita někomu nic neříká, ale v tomto kontextu je extrémně důležitá,“ uvedl Jurečka, který vnímá jako důležité to, aby dnešní třicátníci měli jistotu, že na jejich důchody budou peníze.

Byl to ale právě Jurečka, kdo téma zvýšení rodičovské o 50 tisíc uváděl jako jeden z jeho plánů na tento rok. Prozatím přišel s návrhem prarodičovské dovolené.

Jejím principem by dle navrhované legislativy bylo, že by se prarodičům péče o vnoučata započítávala do náhradní doby důchodového pojištění. Když tedy prarodič pečuje o své vnouče, zatímco rodič je v práci, bude mu to započítáváno. O prarodičovskou dovolenou by si prarodič žádal u svého zaměstnavatele.

Zkrácení rodičovské?

Proti zvýšení je i ministr financí Zbyněk Stanjura, který by ideálně do rodičovské zasáhl opačným směrem, než je navrhováno.

„Šli bychom zcela proti společnému úsilí snížit zděděné strukturální deficity. Co je myslím správná cesta, je debatovat o zkrácení doby jeho pobírání,“ řekl pro televizi Nova.

Souhlasí s ním například i manželka zástupce starosty MČ Praha Lukáše Herolda. „Čtyři roky rodičovské dovolené si zkrátka tento stát nebude moci dovolit,“ píše ve svém příspěvku na facebooku.

Diskuze na internetu odpovídají náladě ve společnosti a příspěvky jsou rozdělené také na dva tábory. Jedni souhlasí s navýšením příspěvku a upozorňují na to, že z takto malé dávky se nedá žít.

Druhá skupina je proti zvýšení, a naopak podporuje Stanjurův návrh na zkrácení rodičovské, respektive zajištění dostupných míst v jeslích, aby matky mohly jít co nejdříve pracovat.

Zdroje: Seznam Zprávy, Televize Nova, Podnikatel, iDNES, Facebook

Autor: Soňa Jiroutová



Související články