Romští uprchlíci jsou stále na pražském hlavním nádraží, hejtman Ústeckého kraje je rovnou odmítl

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Romove Uprchlici
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Situace kolem ukrajinských uprchlíků se v České republice začíná více a více vyostřovat. Nespokojení jsou především hejtmani, podle kterých nemá vláda jasný plán, co s lidmi bude dál. Zvláštní kapitolou je pak Praha, která se potýká s přívalem romských běženců.

Na začátku války na Ukrajině z ohrožených oblastí utekla velká spousta lidí, většinou matek s dětmi. Česká republika se o ně dokázala velmi rychle postarat. Postupem času se situace začala více a více komplikovat, a to především v Praze. Ta teď čelí rovnou dvěma problémům naráz.

Hřib chce uprchlíky přerozdělit

Prvním z nich je velký počet běženců, kteří na jejím území zůstávají. Praha je nejvytíženějším krajem, na 1 000 obyvatel tam připadá 60 ukrajinských uprchlíků. Primátor města Zdeněk Hřib dlouhodobě volá po jejich organizovaném přerozdělení.

Česká vláda se k tomu prozatím žádným způsobem nepostavila. Negativně se ale už nyní vyjádřili někteří hejtmani. Nejhlasitějším odpůrcem je Martin Netolický z Pardubického kraje. „Nikdo nemůže nutit druhého, aby setrval v jednom určitém místě,“ řekl v pořadu Partie na CNN Prima NEWS.

Netolický je chce jen lépe kontrolovat

Podle něj by se vláda měla více než na přerozdělování zaměřit na to, aby sem neproudili lidé z neválečných oblastí. Že se tak děje, údajně potvrzuje jeho kolega ze západu Ukrajiny oblastní rada Volodymyr Čubirk.

„Pokud on potvrdí, že jednotlivé skupiny a klany motivují matky, aby s dětmi přijely, vyřídily si pomoc a odjely, je to potvrzení toho, co vidíme. Nejde o náhodu,“ řekl Netolický v diskuzním pořadu.

K přerozdělováním má výhrady také hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller z hnutí ANO. Ten otevřeně řekl, že jeho kraj nebude přijímat romské uprchlíky. „Čtyřicet let nám někdo říká, jací jsme rasisté, ale nejde o rasismus. Říkáme, že jde o specifickou skupinu s určitou péčí,“ vysvětlil v Partii Terezii Tománkové.

Spor o Romy

Právě uprchlíci romského původu, kteří přespávají na hlavním nádraží, jsou dalším významným problémem hlavního města. Podle Hřiba se ale situaci stále více stabilizuje. Podle informací ČTK má být na místě asi 260, což je zhruba polovina z jejich původního počtu.

Podle primátora byli v budově nádraží tři skupiny lidí. U první z nich se čekalo, zda se potvrdí, že jsou občané Maďarska, pokud by se to potvrdilo, na tuzemskou pomoc neměli nárok. Ti už byli podle Hřiba přesunuti do stanového městečka v pražské Troji.

V případě druhé skupiny bylo potvrzeno, že jsou občané Maďarska a na dávku nárok nemají. Ten nemá ani třetí skupina uprchlíků, a to ti, kteří odmítli nabídnuté ubytování, či z něj odešli a vrátili se zpět na hlavní nádraží. Těmto lidem se sociální pracovníci snaží vysvětlit, že se musí vrátit zpět domů.

Zdroj: CNN Prima NEWS, ČTK

Autor: Markéta Mladá



Související články